Skončí IZIP v propadlišti dějin?

Lékař klikne myší a má na internetu k dispozici propouštěcí zprávu svého pacienta z nemocnice. Dříve musel čekat, až mu dojde poštou. To je jedna z výhod internetových zdravotních knížek IZIP. Na jejich adresu ministr zdravotnictví David Rath pravidelně říká, že je zruší…

Lékaři na Plzeňsku to považují za předvolební folklor. Většina z nich je o užitečnosti knížek přesvědčena. „IZIP knížky v Česku používá téměř milion pacientů, byla by proto škoda je rušit,“ říká nýřanský praktický lékař Josef Dvořák.

Z jeho kartotéky IZIP využívá více než polovina pacientů. „Přes PIN se v IZIPu dostanu k výsledkům laboratorních či rentgenových vyšetření,“ dodává lékař.

„Projekt by byl zajímavější, kdyby se do něj zapojily všechny nemocnice i ambulance, ale to by jej nesmělo ministerstvo pravidelně kritizovat,“ říká Dvořák, který přes IZIP komunikuje zatím jen se stodskou nemocnicí.

Ředitel marketingu společnosti IZIP Pavel Karásek uvedl, že systém využívá 40 z dvou stovek českých nemocnic. „Je škoda, že má IZIP domluvenou exkluzivitu s VZP, protože pacienti jiných pojišťoven se k internetové knížce nedostanou,“ míní plzeňský praktický lékař Zdeněk Čech.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Podle Karáska se uvažuje o zrušení exkluzivity VZP. Hlavní přínos vidí Čech v tom, když paní přijde k lékaři a neví, jaké bere léky. Lékař to může ihned zjistit.

Nebo když člověk zkolabuje na ulici, může se záchranka okamžitě dostat na internetu k základním údajům, například zda je pacient cukrovkář a potřebuje inzulin nebo zda nepotřebuje léky na srdce, na což může záchranář hned reagovat.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Eva Nováková uvedla, že nyní se jedná o tom, zda vůbec a v jakém rozsahu bude pojišťovna IZIP financovat. Platby jsou vázány na počty pacientů s internetovou knížku a na počty internetových zápisů.

Loni společnost IZIP získala od pojišťovny zhruba 130 milionů korun.

Plzeňský deník

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Jan Pospisil

Mozna to byla dobra myslenka, ale nevymysleli to nasi lidi. A co neni od nas, je spatne.

Martin Horák

IZIP je krok špatným směrem a do propadliště dějin patřil, již v den svého vzniku. Myslím si, že to jeho tvůrci dobře věděli, ale ekonomická hlediska způsobila zamlžení pohledu ne-li i soudné mysli. Nechci vypočítávat všechna jeho zásadní negativa, ale chci se vyjádřit k opakovaně mediálně vychvalovaném přínosu u pacienta v akutním stavu zjištěním věrohodné aktuální medikace pacienta.

Pokud pacient nedá souhlas, nemůže lékař údaj do IZIPu zapsat. Co když nedal souhlas s tím, aby byl v e-knížce uveden údaj o dg diabetu a jeho léčbě. Jak lékaři pomůže spolehnutí se na údaje jejichž právní objektivita je sporná a je bezpodmínečně vázaná na odsouhlasení zveřejnění údajů pacientem. Lékař, který by podle těchto, pacientem censurovaných údajů, léčil, by dle mého názoru měl zásadní problemy při forensní obhajobě svých postupů.

Myslíte si, že pacient odsouhlasí, aby se zveřejnilo na internetu pod pofiderním heslem, že je blb nakažený kapavkou s maniodepresivními rapty a epileptickými paroxysmy a labilním diabetem? Moji pacienti souhlasí se zveřejněním pouze „slušných“ nemocí jako je vysoký tlak a ischemická choroba. Cukrovka, ta už je na hraně… „Pane doktore, nebude nevyrovnanost cukrovky vadit při vydání či prodloužení např. ŘP?“

mudr Volná

Myšlenka to byla a je dobrá a pokud budeme utíkat od rozdělané práce,nikdy se ničeho nedobereme.TAkto by konečně mohlo dojít k zamezení opak.vyšetřením,polyparagmasii,pokud by se po otevření rodného čísla vše načetlo ze všech zdrav.zařízení.PAk si mylsím,že úspory budou větší,než náklady.ALe ,to by bylo třeba vše dovést do konce.

novak karel

Jedna s mála věcí,která za dlouhých 8 let vládnutí ČSSD je pro zdravotnictví a lékaře užitečná je tou samou stranou násilím rušena. Pevně věřím,že naprostá většina lékařů pracujících s PC /což by mělo být již samozřejmostí/a jež se zapojila do tohoto systémů je velmi spokojená.

Snad mi nechce Dr Rath tvrdit,že papírkové knížky jsou stejnohodnotné ,byt připouštím,že levnější/ale to bychom se vraceli někam do 70-80 let minulého století.
Skončí IZIP v propadlišti dějin?
Ohodnoťte tento článek!