Skončit s kouřením je pro ženy těžší

Přestat kouřit může být pro ženy těžší a složitější než pro muže. Mívají až o 10 % nižší úspěšnost. Potvrdila nám to i MUDr. Eva Králíková, CSc., přední česká odbornice na otázky odvykání kouření a jeho vlivu na zdraví. Dochází k tomu z řady důvodů. Například vědci z Lékařské fakulty v Kalifornii zveřejnili v odborném časopise Nicotine and Tobacco Research…

(Výzkum nikotinu a tabáku) výsledky experimentu, při kterém sledovali nepřetržitě 48 hodin skupinu 25 žen a 35 mužů. Zjistili, že muži sahali po cigaretě daleko častěji, když měli zlost nebo byli rozčilení a chtěli se uklidnit. Ženy si naopak častěji zapalovaly ve chvílích pohody, třeba nad kávou, nad kterou si v klidu a s chutí popovídaly.

Citlivější a labilnější

Vědci z katedry psychiatrie Lékařské fakulty v Pittsburghu upozorňují na další momenty. Ženy se daleko víc obávají toho, že při odvykací kůře přiberou na váze, což se opravdu může někdy stát. Častěji mívají hlubší deprese, když se jim nedaří přestat s kouřením. A u svých partnerů se setkávají s menší podporou než tomu bývá naopak. Jejich dalšími handicapy bývá to, že většinou víc vnímají své okolí a jsou emotivnější. Snáz kouření znovu podlehnou. Ať už v okamžicích napětí, nebo při pití kávy, anebo prostě jen tehdy, když vidí někoho jiného s cigaretou. „Kouření u nich také bývá víc spojeno s určitými rituály, náladami a pocity,“ říká doktorka Králíková. „Proto se nemohou spoléhat jen na nikotinové žvýkačky a náplasti, které nedokáží potlačit psychické a sociální příčiny kouření, pouze kompenzují tělesný nedostatek nikotinu a mírní abstinenční příznaky.“

Lépe se připravit

Když tedy žena zamáčkne poslední cigaretu a řekne si dost, měla by na to být připravená důkladněji než muž. Nejlepší způsob, jak přestat kouřit, jí obvykle neporadí kamarádka, ale praktický lékař nebo specialista z některé z poraden pro odvykání kouření. Ten pacientce navrhne metodu, která by pro ni mohla být nejefektivnější, a zároveň jí vysvětlí řadu dalších „maličkostí“. Třeba to, že je pro ni lepší přestat s kouřením v první polovině menstruačního cyklu. Kouření totiž ovlivňuje také hladiny určitých hormonů a ty zprostředkovaně působí na psychiku. Čím víc se blíží menstruace, tím víc je žena psychicky labilnější a tím pravděpodobnější pak může být neúspěch. Základní metodou je psychoterapie, která se snaží změnit postoje kuřáka. U kuřáků závislých na nikotinu jsou navíc vhodné žvýkačky, náplasti nebo inhalátor, které jim dodají nikotin a potlačí jejich abstinenční příznaky (nervozitu, nesoustředěnost, podrážděnost, deprese, zácpu, poruchy spánku a další). Od začátku července je navíc možné, aby kterýkoliv lékař předepsal ženě také lék s bupropionem. Je ho však dobré kombinovat s pychoterapeutickými postupy.

Při léčení depresí přestávali kouřit

Bupropion je novinkou. Řadu let se používá při léčení depresí a podobných stavů. Americká lékařka Linda Ferry si však všimla, že hodně pacientů, kteří ho brali, přestalo kouřit, poněvadž jim cigarety najednou nechutnaly. Pozdější klinické studie potvrdily, že bupropion skutečně může léčit závislost na tabáku. Hodně žen se dá nachytat na senzační články nebo inzeráty o nových, stoprocentně účinných metodách. Stoprocentně úspěšné však nejsou léčebné postupy, ale pouze výnos z úspěšného byznysu. Tyto ženy tak přijdou o pár set korun, o iluze a někdy také o chuť zkusit to znovu.

Hodně silný motiv

„Říkala jsem si, že se spíš odnaučím jíst a pít než kouřit,“ vyprávěla doktorce Králíkové sedmatřicetiletá Ludvika. „Pak mi jeden chlap s typicky mužským despektem řekl, no jo, ženský, ty se nedokážou rozhodnout a vydržet. To mě nadzvedlo. A přestala jsem kouřit. Byly chvíle, kdy bych kouřila i palce u nohou. Ale vydržela jsem to. Teď se můžu všem mužským vysmát.“ Ještě důležitější než metoda, jak přestat kouřit, je důvod, kvůli kterému chci s kouřením skončit. Ženě pak může pomoci třeba i akupunktura, u které je dlouhodobá úspěšnost menší než u psychoterapie.

Nesmrdět při milování

Silné motivy žen bývají různé. Jednu vyleká smrt kamarádky, která umřela na rakovinu, druhá chce skončit kvůli vnoučkovi, kterého hlídá, třetí kvůli manželovi nekuřákovi, kterému je při milování nepříjemné, když z ní cítí pach cigaret. Zajímavý motiv si vymyslela pětačtyřicetiletá Klára, která o sobě věděla, že jí záleží na tom, co si o ní myslí kolegové v práci, ale také její rodina. Všem řekla, že končí s kouřením. „Připadala bych si před nimi strašně trapně, kdybych to nedokázala,“ vysvětlovala lékařce svou strategii. „I když to chvílemi byla hrůza. Zvlášť když se kolegové vraceli o kuřácké pauze do kanceláře a já z nich cítila vůni cigaret. Časem jsem však zjistila, že mám víc peněz, nezadýchávám se tolik do schodů, zlepšil se mi čich a kuřáci mi dokonce začali páchnout.“ Univerzální metoda jak přestat kouřit neexistuje, protože každý člověk prožívá ztrátu cigaret jinak. Proto je běžné, že to nezvládne na první pokus. A proto je důležité, když ho podpoří specialista, který rozumí jeho pocitům a dokáže mu poradit, co může v krizové situaci vyzkoušet při dalších pokusech.

Sto miliónů mrtvých

* Ve dvacátém století zabily cigarety 100 miliónů lidí. To je víc, než kolik jich zahynulo v obou světových válkách. „V tomto století zabije tabák na světě podle odhadů zhruba miliardu lidí,“ říká MUDr. Eva Králíková, CSc.

* Kdyby někdo mávl kouzelným proutkem a všichni kuřáci přestali kouřit, zmizelo by 75 procent plicních nemocí, při kterých dochází k chronickému ucpávání dýchacích cest, 30 procent všech zhoubných nádorů a 20 procent mrtvic, infarktů a dalších chorob krevního oběhu.

* Spoustě kuřaček vadí zřejmě víc to, že jim cigarety rychleji ničí pleť, než to, že jim hrozí desetkrát vyšší riziko náhlé smrti. Jen málokterá však ví, že jí cigarety snižují také chuť na sex nebo naději na úspěšné umělé oplodnění. A riziková je pro ní i hormonální antikoncepce, protože v kombinaci s tabákem brzdí mechanismy, které ji chrání před rakovinou plic a před infarktem.

Cigareta jako vzrušení

V České republice kouří 2,5 miliónu lidí, z toho zhruba milión žen. Devět kuřáků z deseti začne kouřit před osmnáctým rokem. Podle odborníků není důvodem jen vliv reklamy, příklad rodičů, kteří kouří, nebo to, že pubertální děti cigaretami vyztužují své křehké sebevědomí. Existuje také výzkum, z kterého vyplývá, že větší fyzické předpoklady na závislosti na nikotinu mají dospívající děti, které vyhledávají vzrušení. Například ty, které milují adrenalinové sporty, jako je dejme tomu skákání s padákem. Ale také děti příliš náladové nebo se sklonem k depresi.

Některé poradny pro odvykání kouření

Praha, 02-24 91 93 22, každé úterý 14-16 hodin bez objednání

Brno, tel. 05-57 70 11 středa 11-15 h nebo dle dohody

Ostrava, tel. 069-611 85 05, pondělí 9-12, 13-16

Plzeň, tel. 019-759 72 12, pondělí 13.00-16.00

Kladno, tel. 0312-62 90 02 úterý 14-15.30 nebo dle dohody

Jablonec nad Nisou, tel. 0428-31 15 11 dle dohody

Spojení na dalších pětašedesát poraden v ČR najdete na internetové adrese: www.koaliceprotitabaku.euweb.cz

Petr Veselý, Právo, 11.9.2001

Ohodnoťte tento článek!