Škromach pochybuje o privatizaci nemocnic

Lídr ČSSD Zlínského kraje do parlamentních voleb, vicepremiér aministr práce asociálních věcí Zdeněk Škromach, není přesvědčen o tom, že převod nemocnic na akciové společnosti ve Zlínském kraji byl správným krokem. „Privatizaci nemocnic jsem nikdy v minulosti nepodporoval, jsem pro vytvoření sítě neziskových nemocnic,“ řekl Škromach…

Místopředseda vlády to zopakoval při své návštěvě v Uherském Hradišti

ve čtvrtek na setkání s asi dvěma stovkami lékařů, sester a dalšího personálu nemocnice v Uherském Hradišti.

Právě v Uherském Hradišti se kroky, spojené s transformací nemocnic staly terčem kritiky odborů a část zaměstnanců se dostala i do sporů s vedením nemocnice. Své znepokojení opakovaně vyjádřili zaměstnanci i v diskusi s ministrem.

Škromach se mimo jiné opírá o právní výklad, který má k dispozici ministerstvo zdravotnictví, podle něhož nebyl převod krajských nemocnic zcela právně v pořádku.

Například nemocnice v Uherském Hradišti by se tak nacházela v právním vakuu a všechny smlouvy uzavřené nemocnicí po 1. lednu 2006 by mohly být zpochybněny. „Chtěl jsem si přímo na místě ověřit, jak situace v nemocnici vypadá,“ řekl Zdeněk Škromach. „Mám informace o tom, že převod na akciovou společnost vyvolal znepokojení mezi zaměstnanci,“ doplnil.

Podle poslance Antonína Sedi (ČSSD) může dospět situace až do stavu, kdy rozhodnutí krajského zastupitelstva o privatizaci zdravotnických zařízení může napadnout ministerstvo vnitra.

„Převod zlínských krajských nemocnic na akciové společnosti tak může být zpochybněn definitivně,“ tvrdí poslanec. Dodává, že pro nemocnici by podle něj bylo výhodnější, aby se vrátila ke statusu příspěvkové organizace. Zařízení by pak mohlo čerpat dotace ze státního rozpočtu. Uherskohradišťská nemocnice přitom potřebuje v následujících měsících finanční injekci ve výši až několika set miliónů korun.

Ředitel nemocnice Antonín Karásek o různých právních výkladech privatizace ví, ale komentovat je nechce: „Beru tyto pochybnosti, ale nepřísluší mi je řešit,“ řekl ředitel při jednání ministru Škromachovi.

Nemocniční odbory se zatím nedokázaly s vedením nemocnice dohodnout na kolektivní smlouvě pro rok 2006. „Obecná část je dohodnuta, diskutujeme o mz-dách,“ tvrdí ředitel Karásek.

„Ředitel nemocnice tvrdí, že se i přes problémy dokáže v následujících týdnech s odbory dohodnout,“ komentoval to Škromach. Na setkání s odboráři však získal jiné informace:

„Před privatizací byly výsledky hospodaření nemocnice uspokojivé. Změna na akciovou společnost byla tedy uspěchaná,“ tvrdí člen předsednictva Lékařského odborového klubu v nemocnici Jan Píštěk. Podle něj stále není jasno ve věci příjmů zaměstnanců: „Právě na tomto bodě se vyjednávání o kolektivní smlouvě zaseklo.“

Jiří Růžička, Právo

Ohodnoťte tento článek!