Škromach zpochybnil převod nemocnic v kraji

Ministr práce a sociálních věcí a lídr sociálních demokratů ve Zlínském kraji Zdeněk Škromach se hodlá zabývat situací, která provází poměry v nemocnici v Uherském Hradišti…

Poté, co se Zlínský kraj zbavil zřizovatelské funkce a nemocnice od začátku roku funguje jako akciová společnost.

„Napsali mně odboráři, že tu situaci vnímají dost problematicky. Trochu jsem například nerozuměl tomu, proč se tam za nějakých zvláštních podmínek uzavírají nové smlouvy, když zaměstnanci byli převzati do akciové společnosti,“ řekl v pondělí novinářům ve Zlíně Škromach.

Válka, která se už déle než dva týdny odehrává mezi ředitelem a minimálně polovinou zdravotnického personálu nemocnice v Uherském Hradišti, nekončí.

Ředitel Antonín Karásek dál prosazuje zmenšování nemocničního areálu a chce snížit počty lůžek v některých odděleních. Od lékařů i dalšího personálu naopak požaduje vyšší výkonnost.

Odboráři se novinkám brání. Tvrdí, že změny se negativně projevují na chodu nemocnice. „Změny vedou ke zhoršení podmínek personálu a k poklesu výkonnosti,“ píše se v dopise, který nemocniční odbory a Okresní sdružení české lékařské komory adresovalo hejtmanovi a radě Zlínského kraje.

Obě strany sporu momentálně jednají o závěrečné podobě kolektivní smlouvy, komentovat vyjednávání ale zatím nikdo nechce. „Do doby, než bude kolektivní vyjednávání uzavřeno, nebudu se k němu vyjadřovat,“ sdělil Právu ředitel Karásek.

Podobné je to v případě očekávané páteční schůzky ředitele, primářů a hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše. Avizovaná účast hejtmana potvrzuje, že z původně osobních půtek se situace v uherskohradišťské nemocnici mění v zásadní politické téma.

Nasvědčuje tomu i stanovisko krajského výboru lidovců, kteří jsou připraveni vyvolat kvůli situaci v Uherském Hradišti i jednání krajské koalice.

Škromach zpochybnil legitimitu převodu nemocnic v Uherském Hradišti, Kroměříži, Vsetíně a Zlíně na akciové společnosti.

„Mám pochybnosti, že akciovky byly založeny podle práva. Došlo ke konfliktu se zákonem, který to již v daném čase neumožňoval. Bylo by špatné, kdyby nakonec zaměstnanci nemocnic byli zaměstnanci organizací, které de facto neexistují. A pokud to je v pořádku, pak zaměstnanci měli být převzati za stejných podmínek, jaké měli předtím. Nerozumím tomu, proč se dohadují, že budou dostávat méně a mít daleko horší podmínky. Ozvali se v Uherském Hradišti, ale možná lidi z ostatních nemocnic zatím jen není slyšet,“ uvedl Škromach.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr Jiří Kilian

Pan Škromach je hodně povrchní. Zpochybnit převod nemocnic, které převedeny nebyly, např. nemocnice Vsetín, to je marker mluvení o věci bez nejzákladnější znalosti o ní.

Pane Škomachu, je tu taková otázka : Jak hlasovali zastupitelé – členové ČSSD, když Zastupitelstvo Zlínského kraje rozhodovalo o převodu nemocnic ? Nezradili jste přitom náhodou vlastní stranický program ? Nepředstíráte nyní hašení požáru, který jste sami založili ?

Martin Doležal

Pan Antonín Karásek činí velmi účelné a rozumné kroky. Pravděpodobně nemá možnost komunikovat s personálem a vysvětlit jim celý postup. Ti, kterých se účelné kroky dotýkají, možnost komunikovat mají a užívají ji pro vyvolání zbytečného a rušivého napětí.


Ohodnoťte tento článek!