Škrty dopadnou na léčebnu a laboratoř

Dětská lázeňská léčebna v Lázních Kynžvart a Referenční laboratoř přírodních léčivých zdrojů v Mariánských Lázních nedostanou letos milióny korun, které jim přislíbilo ministerstvo zdravotnictví…

Obě státní zařízení tak doplatí na úsporná opatření ministerstva, jež v rámci oddlužení nemocnic seškrtalo některé investice.

Lázeňská léčebna v Lázních Kynžvart, kde jsou dětští pacienti s dýchacími obtížemi a kožními nemocemi, se tak může ocitnout ve velmi vážné situaci.

Ministerstvo ji mělo pro letošní rok poslat tři milióny korun na rozsáhlou rekonstrukci předimenzované kotelny, ale zařízení teď žádné peníze očekávat nemůže.

„Pokud by v kotelně došlo k větší poruše, museli bychom uzavřít celý balneologický provoz, který kotelna vytápí,“ řekla Právu ředitelka dětské léčebny Hana Hrušková. Dodala, že stará kotelna byla kdysi navržena pro vytápění deseti objektů, dnes ale slouží pouze pro zmíněný balneoprovoz a prádelnu. „Máme kvůli tomu obrovské náklady na teplo,“ vysvětlila nutnost rekonstrukce.

Navíc v prostorách kotelny měl vzniknout multifunkční sál pro vystoupení a koncerty umělců, které léčebna k malým pacientům zve.

Oprava kotelny a vybudování sálu si vyžádají investice ve výši kolem 13 miliónů korun, přičemž osm z toho mělo poskytnout ministerstvo. Tři letos, dalších pět příští rok. „Doufám, že akce je pouze odsunuta na další období a ne úplně zrušena,“ poznamenala ředitelka.

Podle Hruškové není v silách léčebny vzniklou situaci řešit. „Jako státní zařízení si totiž nemůžeme na podobné investice vzít úvěr,“ uvedla ředitelka.

Dodala, že léčebna možná bude muset vracet i 33 tisíc korun, které dostala od energetické agentury. „Za peníze jsme si nechali zpracovat energetický audit, ze kterého vyplynula stavba nové kotelny. Ta se ale zatím nerealizuje,“ řekla Hrušková.

Není to katastrofa

Více než milión korun na opravu střechy jedné ze svých budov měla dostat i referenční laboratoř. Dalších dvě stě tisíc korun pak na doplnění přístrojového vybavení.

„Musíme se obejít i bez těch peněz, situace ale není katastrofální,“ komentoval škrty v investicích ředitel laboratoře Tomáš Vilita. Podle něho nakoupila laboratoř v letošním roce přístroje za více než půl miliónu korun, takže ztráta dvousettisícové dotace není tak zásadní.

Krajský úřad v Karlových Varech situaci nijak ovlivnit nemůže, protože obě zařízení jsou státní. „Především z hlediska referenční laboratoře bychom ale uvítali jakoukoli významnou pomoc státu,“ řekl Právu krajský radní Jiří Mutínský (ODS), který má na starost zdravotnictví.

Právo

Škrty dopadnou na léčebnu a laboratoř
Ohodnoťte tento článek!