Přejít na obsah

Škrty v nemocnicích trápí pacienty. Na drahé léky docházejí peníze

zpět
13.5.2011
lékaři, sestry, pokoj, pacientka, nemocnice
zvětšitlékaři, sestry, pokoj, pacientka, nemocniceZdroj: www.waynesburg.edu

lékaři, sestry, pokoj, pacientka, nemocnice | Zdroj: www.waynesburg.edu

 

České nemocnice musí šetřit každou korunu. Pacienti se musí připravit, že budou víc čekat na plánované operace kloubů, štítné žlázy, nebo srdce.

„Na endoprotézu šli pacienti do půl roku, teď to může být až rok,“ řekla HN ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová. Ústecká krajská nemocnice dokonce vyčíslila, že letos ambulantně ošetří o 15 166 pacientů méně a hospitalizuje jich o 2364 méně než loni.

V praxi se totiž s odstupem začíná projevovat horší výběr pojistného a fakt, že objem peněz pro nemocnice letos poprvé po dlouhé době klesne – podle dostupných odhadů o pět až sedm miliard. „Oproti loňsku dostaneme o 140 milionů méně,“ uvedla Kunová.

Méně peněz pro pacienty s leukémií

Úspory doléhají na celou řadu konkrétních oblastí. Všeobecná zdravotní pojišťovna tento týden například rozesílá nemocnicím dodatky ke smlouvám, v nichž sděluje, že letos zkrátí rozpočet na nejdražší léky ve specializovaných centrech. Ta léčí třeba pacienty s leukémií, rakovinou nebo roztroušenou sklerózou.

„Dodatky ke smlouvám jsou bohužel horší, než byly v minulých letech,“ přiznal HN předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Peníze již nepůjdou za konkrétním pacientem jako doposud. Centra se musejí vejít do určitého limitu, který se bude odvíjet od čísel z roku 2009, potvrdil mluvčí VZP Jiří Rod.

Centra vesměs počítala s tím, že jim pojišťovny letos pošlou alespoň tolik peněz jako loni. Podle ministerstva zdravotnictví se však ředitelé nemocnic musejí s novou skutečností vypořádat.

Celý článek najdete na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Škrty v nemocnicích trápí pacienty. Na drahé…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Škrty v nemocnicích trápí pacienty. Na drahé…

Komentáře

dalších 5 komentářů
AAA Takže  | 15. 05. 2011 14:05

tohle je výsledek rušení menších nemocnic.Nic se neušetřilo,jen se zhoršila dostupnost zdr.péče.Velké špitály nestíhají,čekací doby se prodlužují a peníze jsou kdovíkde.Jak někdo může na tyhle Julínkoviny a Hegeroviny skákat je nepochopitelné.

Dr. R. Jelínek Proč tisk účelově lže!!!!  | 15. 05. 2011 10:14

Správně by se mělo psát: "Pacienti, Vše pojišťovna Vám nechce platit léču, kterou byste potřebovali!". Pojišťovny neustále přehazují odpovědnost na lékaře, aby oni dělali selekci, komu a jakou péči poskytnou a komu ne. Já platím neustále nejrůznější pokuty, kvůvli KORKO, REGKO koeficientům, jsem neustále limitován množstvím poskytunté péče. Vždyť je to zcela proti všem zákonům lidskosti, aby zdravotnické zařízení bylo ekonomicky motivováno tím, na kom ušetřit a na kom ne. Pokud nebude narovnán vztah, že já, jako poskytovatel zdravotní péče, nabídnu pacientovi veškeré možnosti a bude jen na něm jak se rozhodne, co si vybere a co mu pojišťovna proplatí a co si doplatí on sám. Tak do té doby to nikdy fungovat nebude.

Mat Reformy  | 14. 05. 2011 15:51

http://pravdu.cz/zahada/zahada-jmenem-socialni-pojisteni

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné