Slabý Izip, snadná kořist

Ministr zdravotnictví David Rath nejdříve nařídil nucenému správci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), aby přestal platit společnosti Izip. Brzy nato přišla nabídka: peníze budou. Musíte ale dát část akcií “ těm správným lidem“. S nápadem na elektronické zdravotní knížky přišel lékař Pavel Hronek. Vycházel z toho, že si pacienti nepamatují, jaká mají za sebou vyšetření a jak dopadla…

Sehnat data zabere několik dní. Lákalo ho mít údaje dostupné v počítači.

S přáteli ze studií, europoslanci ODS Milanem Cabrnochem a Miroslavem Ouzkým, založil společnost Izip. Přesvědčili pojišťovnu, že zpřístupnit data na internetu se vyplatí i jí – ušetří peníze, když lékaři nebudou vyšetření opakovat. Za projekt dala VZP dosud přes tři sta milionů korun. Zapojilo se do něj devět set tisíc pacientů a čtvrtina zdravotnických zařízení. David Rath vyhlásil společnosti Izip boj, jen co usedl do křesla ministra.

„Tunelujete veřejné peníze ku prospěchu soukromé firmy,“ osočil politiky opoziční strany. Cabrnoch totiž seděl ve správní radě VZP a Izip opustil, až když se jednání blížila zdárnému konci. Rathův krok vypadal jako útok proti firmě, která získala zakázku až podezřele snadno, a proti politické opozici. Teď vychází najevo další souvislosti.

Projekt elektronických knížek má svou cenu – nedávno ho ocenila Evropská komise a zájem o zavedení mají i jiné státy. Společnost Izip, jeho vlastník, je ale závislá na penězích od VZP. Právě od nich ji Rath odřízl. Po určitý čas měl totiž díky nucené správě nad pojišťovnou absolutní moc a nucenému správci nakázal, aby Izipu neposílal žádné peníze. Firma s devadesáti zaměstnanci se tak dostala do úzkých.

„Lednové výplaty už lidé nedostali,“ říká ředitel Izipu Tomáš Mládek. Uklidňoval je, že čtyřiadvacátého února je nejzazší termín – den splatnosti faktury – a pak jim vše vynahradí. Jenže nepřišlo zase nic. V tu chvíli se na scéně objevil Petar Petkov Stančev ze společnosti Warren Partners. “ Říkal, že pro nás má řešení,“ říká Mládek.

„Prý umí zařídit, aby nám pojišťovna platila.“ Zdecimovaná firma začala se Stančevem jednat. „Říkal, že je pověřen ministerstvem, i když žádný oficiální mandát nemá,“ vzpomíná Mládek. „A že by chtěl svolení, aby nás mohl zastupovat – a ani od nás písemný dokument nepotřebuje.“ Stančev konkrétně nabízel, že když Izip předá většinu akcií “ těm správným lidem“, na oplátku dostane peníze od pojišťovny a projekt zdravotních knížek bude moci pokračovat.

Lidé z Izipu namítli, že akcie už nabídli – poslali VZP návrh, aby část akcií dostaly zdravotní pojišťovny a třeba některé nemocnice. Správní rada návrh (hlasy členů nominovaných za ČSSD) zamítla. Podruhé se Stančev ozval právě v den, kdy VZP konečně poslala fakturované peníze. „Věděl, že peníze právě odešly,“ říká Mládek. „Chlubil se, že to je jeho zásluha, a chtěl po nás odměnu.“

Hned druhý den si nucený správce Pečenka pozval jednoho ze zakladatelů Izipu Pavla Hronka na ministerstvo a zmínil se, že o schůzkách Stančeva s Izipem ví. V tu chvíli ho sice ředitel Mládek přestal mít za hochštaplera, ale radost z toho vůbec neměl. Co dál? Nakonec se rozhodl, že nátlaku nepodlehne. S došlými třiadvaceti miliony korun už vydrží až do voleb.

„Proč bych vám o těch jednáních měl říkat něco konkrétního? Nemám ve zvyku zveřejňovat obsah své práce,“ říká Petar Petkov Stančev. „Ztratil bych dost klientů.“ Prozrazuje jen, že nabídl „kroky, které by Izipu pomohly dál se rozvíjet“.

Vyprávění ředitele Mládka bagatelizuje slovy: „Žádnou písemnou nabídku jsme nedali. A kdo měl jaký dojem? To je subjektivní věc.“ Ani někdejší nucený správce, náměstek ministra Ratha Antonín Pečenka, není o moc sdílnější. “ Existuje materiál, který navrhoval řešení,“ říká. „Většinu akcií společnosti Izip měla převzít nově vzniklá společnost.“

Jaká společnost a komu by patřila, už si ale Pečenka nepamatuje. Zdá se, že podobný návrh se už ani nikdy neuskuteční. Minulý týden se nový ředitel VZP Pavel Horák sešel se zástupci firmy Izip a obě strany si jednání pochvalují. Ředitel Horák – na rozdíl od ministra Ratha – uznává, že chyba byla na straně pojišťovny, a ne na straně společnosti Izip.

Jakou roli měl sehrát vyjednavatel Stančev a jeho nabídky, Horák netuší. „A asi je tu více věcí, které ještě ani netuším,“ říká. „Právě to je jeden z důvodů, proč o svých jednáních a záměrech s Izipem informuji každého na potkání.“

„Předat část akcií pojišťovně se nebráníme. Koneckonců, už jsme to jednou nabízeli,“ říká Mládek. Pokud volby přinesou pokračování vlády ČSSD, chce Mládek nabídnout služby společnosti Izip jinde – v Polsku, Slovinsku nebo Německu. „Několik let jsem zastupoval francouzskou firmu ve světě,“ říká. “ Nikde jsem ale nezažil to, co tady.“

Týden

Slabý Izip, snadná kořist
Ohodnoťte tento článek!