Sledujte nemocnici Motol, je to lepší než detektivka

…Věru povedená historka, na níž je v tuto chvíli ze všech možných důsledků nejpravděpodobnější ten, že nynější senátorku Rögnerovou čeká velice zajímavá finanční náhrada výdělků za dobu, kdy byla teoreticky stále ředitelkou. Z prekérní situace lze vyvodit pár zajímavých skutečností…

Už víme, že u nás existují podniky, u nichž se v případu krachu ukáže, že je vlastně nikdo neřídil a že není nikdo konkrétní, kdo by mohl za to, že z nich zmizely milióny. Teď ovšem vstupuje do našeho života novinka – dva ředitelé. Má je, v důsledku rozhodnutí Městského soudu v Praze, největší tuzemská nemocnice – Fakultní nemocnice v Praze-Motole. Soud rozhodl, že odvolání Heleny Rögnerové z funkce ředitelky (ministrem zdravotnictví Ivanem Davidem v listopadu 1999) není platné, protože jí nebylo řádně doručeno. Za neplatnou uznal městský soud také její výpověď ze zaměstnání. Takže Rögnerová je podle tohoto verdiktu dál ředitelkou Motolské nemocnice. Nyní ale nemocnici řídí Miloslav Ludvík (ministr Bohumil Fišer ho jmenoval 2. května 2000). A ministr bude muset také rozhodnout, jak ze šlamastyky ven.

Věru povedená historka, na níž je v tuto chvíli ze všech možných důsledků nejpravděpodobnější ten, že nynější senátorku Rögnerovou čeká velice zajímavá finanční náhrada výdělků za dobu, kdy byla teoreticky stále ředitelkou. Z prekérní situace lze vyvodit pár zajímavých skutečností.

Nedělat si hlavu s nějakými zákony v oblasti pracovního práva přetrvává dodnes. Lidé se z práce nepropouštějí tak, jak zákon vyžaduje, ale jednoduše se „vyhazují“ způsobem, jak si zrovna šéf zamane. U soudu se „vyhazující“ instituce diví, že prohrála a že musí zpětně doplácet značné sumy.

Za druhé – Ministerstvo zdravotnictví je proslulé špatnými výsledky práce jeho právníků. Projevuje se to v souvislosti s předkládanými návrhy zákonů. Teď se ukázalo, že není schopno se řádně vyrovnat ani s tím, jak má ministr odvolat z funkce ředitele přímo řízené organizace – což samozřejmě může, nemusí to nikterak zdůvodňovat, „jen“ to musí být právně v pořádku. Za třetí – v našem zdravotnictví je všechno možné. Takže připadá-li vám televizní program nudný, sledujte tento resort – najdete v něm všechno – horory, kovboje, zlatokopy, šašky, teď i seriál ze soudního prostředí. Vždyť kam se hrabe třeba záhada zamčeného pokoje na záhadu dvou ředitelů gigantické nemocnice.

Marie Klírová (Autorka je publicistka), Hospodářské noviny, 25.6.2001

Ohodnoťte tento článek!