Přejít na obsah

Slezská nemocnice má digitalizovaný rentgen za jedenáct milionů

zpět
17.10.2007

Od začátku října byl v Opavě do provozu uveden systém, spočívající v úplné digitalizaci radiodiagnostických pracovišť. Součástí digitalizace je i archivační a komunikační systém, který umožňuje okamžitý přenos obrazů na jednotlivá oddělení nemocnice...

Zdlouhavé čekání na rentgenové snímky a jejich doručování ošetřujícím lékařům je v opavské Slezské nemocnici minulostí.

Od začátku října byl do plného provozu uveden systém, spočívající v úplné digitalizaci radiodiagnostických pracovišť. „Jde o moderní způsob získávání, zpracování a archivace obrazové dokumentace na pracovištích radiologického oddělení, který máme v komplexním měřítku zatím jako jediná nemocnice ve Slezsku i na severní Moravě. Jeho prostřednictvím můžeme zasahovat do procesu tvorby obrazu a speciálním zpracováním ho upravovat,“ říká primář radiologického oddělení Milan Cvek.

Součástí digitalizace je i obrazový, archivační a komunikační systém, který umožňuje okamžitý přenos obrazů na jednotlivá oddělení nemocnice, což značně urychluje jejich práci. V případě, že oddělení nejsou napojena na tuto síť, je možný přenos snímků prostřednictvím CD nebo DVD v tuzemsku i do zahraničí. V praxi to znamená, že snímky budou k dispozici všem lékařům a pacienti proto už při vyšetřeních na dalších pracovištích nemusejí absolvovat nové zrentgenování postižené části těla.

„Systém navíc zlepšuje kvalitu snímků a zejména jejich čtení. Poskytuje zvětšení, případně i úpravu kontrastu a samozřejmostí je elektronická archivace snímků. Pro naši práci to znamená novou kvalitu,“ konstatuje primář Milan Cvek. Zrychlené zpracování obrazu a zkrácení čekací doby umožní vyšetřit také více pacientů. Tato modernizace stála 11 milionů korun většinou z dotací a ročně nemocnici ušetří jen za materiál až tři miliony korun. Hlavní profit z ní však budou mít pacienti. Kvalitnější snímky mimo jiné umožní také zvětšování rentgenového obrazu do podoby, při které mohou být nalezeny i dříve přehlédnuté patologické jevy. Jediným vyšetřením, u kterého bude dosud zachováván rentgen na klasických snímcích, zůstává mamografie, jejíž provoz však podléhá důkladným kontrolám. Její význam neustále stoupá a letos umožní vyšetření prsů 10 000 žen. „Do konce roku se uskuteční reakreditace opavského centra a věříme, že nám bude akreditace na další roky znovu udělena,“ dodává primář Milan Cvek.

Jitka Hrušková, Regionálnmí deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Slezská nemocnice má digitalizovaný rentgen za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Slezská nemocnice má digitalizovaný rentgen za…

Komentáře

1 komentář
Anofeles Digi-rtg.  | 17. 10. 2007 19:30

Fajn věc. Pokud může být snímek ihned k dispozici všem lékařům, znamená to v rámci systému v nemocnici, nebo je možný i přenos po internetu ? To by bylo daleko přínosnější. /do terénu /. Ale stejně by mne zajímalo, jak dosáhli schválení tak obrovské investice a ještě nasmlouvání zdravotními pojišťovnami v době, kdy většina ZZ kleká na zem? Opravdu fungující lobbying. Všechna čest.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné