Slezská nemocnice má digitalizovaný rentgen za jedenáct milionů

Titulní obrázek

Od začátku října byl v Opavě do provozu uveden systém, spočívající v úplné digitalizaci radiodiagnostických pracovišť. Součástí digitalizace je i archivační a komunikační systém, který umožňuje okamžitý přenos obrazů na jednotlivá oddělení nemocnice…

Zdlouhavé čekání na rentgenové snímky a jejich doručování ošetřujícím lékařům je v opavské Slezské nemocnici minulostí.

Od začátku října byl do plného provozu uveden systém, spočívající v úplné digitalizaci radiodiagnostických pracovišť. „Jde o moderní způsob získávání, zpracování a archivace obrazové dokumentace na pracovištích radiologického oddělení, který máme v komplexním měřítku zatím jako jediná nemocnice ve Slezsku i na severní Moravě. Jeho prostřednictvím můžeme zasahovat do procesu tvorby obrazu a speciálním zpracováním ho upravovat,“ říká primář radiologického oddělení Milan Cvek.

Součástí digitalizace je i obrazový, archivační a komunikační systém, který umožňuje okamžitý přenos obrazů na jednotlivá oddělení nemocnice, což značně urychluje jejich práci. V případě, že oddělení nejsou napojena na tuto síť, je možný přenos snímků prostřednictvím CD nebo DVD v tuzemsku i do zahraničí. V praxi to znamená, že snímky budou k dispozici všem lékařům a pacienti proto už při vyšetřeních na dalších pracovištích nemusejí absolvovat nové zrentgenování postižené části těla.

„Systém navíc zlepšuje kvalitu snímků a zejména jejich čtení. Poskytuje zvětšení, případně i úpravu kontrastu a samozřejmostí je elektronická archivace snímků. Pro naši práci to znamená novou kvalitu,“ konstatuje primář Milan Cvek. Zrychlené zpracování obrazu a zkrácení čekací doby umožní vyšetřit také více pacientů. Tato modernizace stála 11 milionů korun většinou z dotací a ročně nemocnici ušetří jen za materiál až tři miliony korun. Hlavní profit z ní však budou mít pacienti. Kvalitnější snímky mimo jiné umožní také zvětšování rentgenového obrazu do podoby, při které mohou být nalezeny i dříve přehlédnuté patologické jevy. Jediným vyšetřením, u kterého bude dosud zachováván rentgen na klasických snímcích, zůstává mamografie, jejíž provoz však podléhá důkladným kontrolám. Její význam neustále stoupá a letos umožní vyšetření prsů 10 000 žen. „Do konce roku se uskuteční reakreditace opavského centra a věříme, že nám bude akreditace na další roky znovu udělena,“ dodává primář Milan Cvek.

Jitka Hrušková, Regionálnmí deník

Ohodnoťte tento článek!