Slezská nemocnice má nový pavilon interních oborů

pavilon interních oborů Slezské nemocnice Opava

Slezská nemocnice v Opavě dnes po více než dvouleté výstavbě otevřela nový pavilon interních oborů, jehož vybudování a vybavení stálo zhruba 290 milionů korun. Do konce prázdnin se do něj přestěhují i pacienti ze starých nevyhovujících prostorů, řekl ČTK ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

Do nové budovy se kromě interny bude stěhovat i plicní oddělení. Nemocnice očekává, že nový pavilon přinese nejen modernější a komfortnější zázemí pro pacienty a zdravotnický personál, ale také úspory na energiích a logistice zásobování.

Pavilon je propojen se současným interním pavilonem L, který by nemocnice do budoucna také ráda přestavěla. Stavěl se za plného provozu a nakonec se ho podařilo dokončit o několik měsíců dříve, než se původně předpokládalo.

„Tato významná investice do zlepšení zdravotnické péče v našem kraji podstatně zvyšuje komfort a soukromí pacientů a zkvalitňuje zázemí pro lékaře a personál. Nový moderní pavilon odpovídá nejvyšším současným standardům,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek (ČSSD).

Pavilon je šestipatrový. V přízemí bude například centrální registr a příjmová ambulance a další odborné ambulance – interní, kardiologická a gastroenterologická. V prvním patře bude centrální multioborová jednotka intenzivní péče s 13 lůžky, další tři patra jsou vyhrazena pro lůžkovou část interního oddělení a v předposledním patře bude lůžková část plicního oddělení, poslední patro je vyčleněno pro technické zázemí. Ve všech standardních lůžkových stanicích bude k dispozicí celkem 114 lůžek. Pokoje jsou dvou- a třílůžkové. Na oddělení JIP jsou také jednolůžkové boxy umožňující izolaci u infekčních nemocí nebo naopak u pacientů s oslabenou imunitou.

„Přes vysoký odborný standard poskytované péče na interním oddělení si uvědomujeme, že část z celkového obrazu spokojenosti pacientů je ovlivněná prostředím. Přestěhováním do nového pavilonu dojde k zmenšení počtu lůžek na pokojích, které navíc budou klimatizovány a se sociálním zařízením na pokoji, s televizí. To vše má za cíl přispět ke komfortu pacienta již tak trpícího nemocí, pro kterou je hospitalizován,“ řekl primář Peter Gajdoš.

Interní oddělení Slezské nemocnice v Opavě poskytuje komplexní diagnostickou a léčbou péči vnitřních nemocí ambulantním a hospitalizovaným pacientům početné spádové oblasti Opavy a okolí. Pracuje na něm 27 kmenových lékařů a více než 120 nelékařských zdravotnických pracovníků.
Výstavba nového pavilonu, která byla z převážné části financována z evropských peněz, začala v dubnu 2013. Nový pavilon je označen písmenem N, protože se nachází v prostoru, kde byl před válkou pavilon N umístěn a na jejím konci byl zničen.

Ohodnoťte tento článek!