Slezská nemocnice v Opavě: krizový scénář dokončen

nemocnice, chodba, pacient, sestra

Ředitel Milan Cvek: Přestane fungovat většina odborných ambulancí. Objednávky na operace zatím ještě bereme, ale pacienty upozorňujeme na nutnost ověřit si po 1. březnu platnost dohodnutého termínu.

Na jedné straně bojové fronty stojí lékaři a na druhé vláda. V prostoru, kam jejich munice dopadá, se nacházejí ti nejohroženější, tedy pacienti. A ti mají právo vědět, jaká je ve Slezské nemocnici nejaktuálnější situace.

Zde jsou tedy nejčerstvější informace z včerejšího dne: z 93 výpovědí to vzdala pouze jedna jediná lékařka, ale jejích dvaadevadesát kolegů na svých výpovědích trvá. Ubíhající čas neprožilo vedení nemocnice v očekávání zázraku, nýbrž v hledání východiska. Vytvořilo krizový scénář a pokud ho zřizovatel schválí, začne platit od poloviny února.

„Přestane fungovat většina odborných ambulancí. Objednávky na operace zatím ještě bereme, ale pacienty upozorňujeme na nutnost ověřit si po 1. březnu platnost dohodnutého termínu,“ přibližuje ředitel nemocnice Milan Cvek aktuální situaci.

O místo v opavské nemocnici dosud nepožádal žádný lékař z jiného zdravotnického zařízení nebo jiné země. Nejvíc zůstávají ohrožené obory ARO, gynekologie a porodnictví, neonatologie, pediatrie, chirurgie a částečně i vnitřního lékařství.

„Za vodou“ budou jen pacienti i klienti oborů transfúzního a kožního, rentgenu a laboratoří. Jednání o osudu dialýzy stále pokračuje. „Čekáme na výsledky dalšího jednání mezi odbory a vládou, pokud nějaké ještě bude. Osobně jsem věřil v dohodu a současná patová situace mě dost mrzí,“ konstatuje předseda místní organizace Lékařského odborového klubu v opavské nemocnici Dalibor Hudec.

Upozorňuje, že lékaři nemohou v této chvíli dělat nic jiného, než trvat na požadavcích i na tom, aby případné dohody byly smluvně potvrzené. „Planých ministerských slibů v ústním podání jsme za dvacet let slyšeli už spoustu,“ dodává Hudec.

V nezměněné situaci bude už od poloviny února docházet k útlumu v poskytování zdravotní péče. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tvrdí, že péči o pacienty převezmou nekrajské nemocnice, ale není to pravda.

Jejich zástupci jednoznačně potvrzují, že nejsou schopné zdravotní péči bez krajských nemocnic zabezpečit. „Pokud nedojde ke změně situace, budeme nuceni výrazně omezit struktury zdravotní péče,“ upozorňuje hejtman Jaroslav Palas.

Připomíná, že tyto změny neumožní zachovat dostupnost přednemocniční ani nemocniční neodkladné a akutní péče. Zásadní dopad však pocítí nejenom pacienti, ale i veškerý personál všech krajských nemocnic.

Ohodnoťte tento článek!