Slezská nemocnice: zastupitelé varovali před represí kraje

jednání, management, dohoda, smlouva

Oficiálně to nikdo neřekne, ale v kuloárech je to jasná zpráva. Tím, kdo se v posledních týdnech nejvíce zasadil o samostatnost Slezské nemocnice, je sociálnědemokratický zastupitel a poslanec Václav Klučka.

„Využil svého vlivu a kontaktů k tomu, aby kraj a hejtman Palas dostali přes prsty,“ řekl člověk obeznámený se situací. Své jméno však zveřejnit nechce.

Ať je to pravda, či nikoli, faktem je, že Klučka na pondělním jednání opavského zastupitelstva vystupoval velmi razantně a vůči vedení Moravskoslezského kraje, které chce nemocnice sloučit, si nebral servítky. „Můj vztah k hejtmanovi je na bodě mrazu,“ oznámil do mikrofonu Klučka a prohodil větu o nejednotě v krajské ČSSD.

Na závěr svého vystoupení pak dodal: „Když bylo zle, šla nemocnice pod křídla města. A když bude nejhůř, vezmeme si ji pod město zas.“ Téma nemocnice však hýbe všemi zastupiteli bez ohledu na politickou příslušnost.

Opozice, především ODS, připomněla, že nedávno ukončenou petici za samostatnost nemocnice podepsalo za třináct dní 23 500 obyvatel Opavska.

„Byl jsem 28. dubna přítomen jednání krajského zastupitelstva, kdy byl bod týkající se nemocnic stažen, a byl jsem zděšen nedemokratičností jednání. Ze strany vedení kraje lze očekávat represivní kroky. Není jasné, kdo tam zdravotnictví řídí,“ řekl za petiční výbor zastupitel Václav Vlček (ODS).

K Vlčkovi se přidal jeho stranický kolega a primář Marian Staňo: „Očekáváme represivní kroky ze strany zaměstnavatele.“ Opozice rovněž upozornila na další nebezpečí spojené se sloučením nemocnic: ovládnutí finančních toků a jejich přesměrování, ohrožení obyvatel Opavska přesunutím ortopedie do Krnova a údajně účelový audit, který si kraj nechal ve Slezské nemocnici udělat. Pak se výtky občanských demokratů obrátily k vedení radnice, jíž vyčítali, že jasně neprojevila svůj názor a nemocnice se příliš nezastala.

„Zdravotníci měli pocit, že ze strany vedení města byli hozeni přes palubu,“ vyjádřil se primář a zastupitel Jiří Hájek (ODS) směrem k primátorovi Zdeňku Jiráskovi (ČSSD). Ten se ohradil slovy, že jeho stanovisko je známo z tisku i z jednání rady města, která žádá zabezpečení komplexní péče v opavské nemocnici. Upozornil rovněž, že petice za samostatnost se podepisovala i v podatelně Hlásky. Zastupitelé se nakonec přeli o znění usnesení. Zbyněk Stanjura (ODS) ho žádal jednoznačnější a jednodušší.

Chtěl v něm slova o zachování samostatnosti nemocnice, zachování všech oborů a výstavbě pavilonu interny. To však zastupitelé neschválili a přijali usnesení, v němž se praví, že jsou proti sloučení nemocnic, ale současně žádají vedení kraje o další informace ohledně jeho záměru. Tím však podle Stanjury pootevřeli kraji zadní vrátka. Vzkaz Opavanů by tak v Ostravě mohli číst i takto: Jsme sice proti sloučení, ale dejte nám ještě další informace a uvidíme.

Slezská nemocnice: zastupitelé varovali před represí kraje
Ohodnoťte tento článek!