Slib ministryně nesplnila, nemocnice nemá na platy

„Ministr financí Bohuslav Sobotka rozhodl po poradě s ministryní Součkovou, že nedá špitálu ani korunu,“ oznámil ředitel Kosturik. Přitom při srpnové návštěvě ministryně slíbila oddlužení. „Je to podraz a diskriminace pacientů…

Planá – Vztek cloumal včera většinou zaměstnanců Nemocnice v Plané na Tachovsku. Nejprve dostali ve mzdové účtárně místo výplaty jen další dlužní úpis a pak z úst ředitele uslyšeli zprávu, že zlepšení je v nedohlednu.

„Ani nevíte, jak je mi to trapné, ale nemůžu za to. Nikdo nedostane ani korunu, dokonce lidi v neschopnosti neberou nemocenskou,“

omlouvala se kolegům bezradně stojícím ve frontě mzdová účetní.

Další šok následoval na poradě s vedením, kam přišli téměř všichni zaměstnanci nemocnice včetně těch, kteří jsou kvůli omezení provozu už dva měsíce na nucené dovolené.

„Ministr financí Bohuslav Sobotka rozhodl po poradě s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou, že nedá špitálu ani korunu,“ oznámil ředitel nemocnice Kamil Kosturik. Přitom při srpnové návštěvě Tachovska ministryně slíbila oddlužení nemocnice a její následný převod pod Fakultní nemocnici Plzeň.

V atmosféře plné emocí padala obvinění na bývalé i současné vedení nemocnice, ale především na přítomného přednostu okresního úřadu Jiřího Wagnera.

„Toto rozhodnutí ministra má politický charakter. Zřejmě se zalekl toho, že oddlužení budou vyžadovat i jiné nemocnice,“ řekl přednosta.

Na dotaz našeho deníku, proč sloučení plánské nemocnice s plzeňskou vázne, včera mluvčí ministerstva Vladimíra Voldřichová neodpověděla. Slíbila se vyjádřit dnes.

Ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová upozornila, že na základě srpnových jednání měla převzít nemocnici bez dluhů, ale za podmínky, že zůstanou viníkům ekonomických potíží plánské nemocnice. Tedy vlastně okresnímu úřadu.

„Měli jsme sami 586 milionů dluhů, naši zaměstnanci strádali pět let, než se situaci podařilo jakž takž vyřešit. Nemůžeme zachraňovat jiné zařízení na jejich úkor a hlavně na úkor našich pacientů. Jak bych jim zdůvodnila, že na operaci musejí počkat o několik měsíců déle,“ uvedla včera Kunová. Dodala, že vedení plánské nemocnice nabídlo zabezpečení péče pro každého pacienta z Tachovska, ale v plzeňské nemocnici.

Plánští zdravotníci mají nadále jen dvě možnosti – buď zůstat doma s vidinou dalších dlužních úpisů i v následujících měsících, nebo rozvázat pracovní poměr. Pacienti budou i nadále převáženi do jiných nemocnic, protože bude opětovně uzavřeno jediné fungující lůžkové oddělení interny.

„Je to podraz a diskriminace pacientů Tachovska. Nikdo za nic nemůže a doplatí na to nemocní lidé. Přitom ani nejste schopni je o tom oficiálně informovat,“

zlobila se na vedení nemocnice, okresní úřad i politiky zdravotní sestra Věra Pohlová. „Lžou nám, lžou lidem, měli by na ně vzít klacky. Ale oni jsou neprůstřelní, přidala se její kolegyně.

MARIE PODZIMKOVÁ, ALENA NOVÁ, Plzeňský deník, 24.9.2002

Ohodnoťte tento článek!