Sloučením záchranných služeb by kraj Vysočina ušetřil 13 milionů

Sloučením pěti záchranných zdravotnických služeb na Vysočině v jednu příspěvkovou organizaci s centrálním dispečinkem by kraj na dotacích mohl v budoucnu ušetřit na 13 milionů korun. Předpokládá to schválený záměr nové koncepce…

JIHLAVA- Náklady reformy odborníci odhadují na více než 20 milionů, investice by se ale měly vrátit do dvou let. Vyplývá to z materiálů rady kraje.

O sloučení by měli v dubnu rozhodnout zastupitelé. Záměr má však i své odpůrce. Nabízí se například zřízení jednoho centrálního dispečinku pro pět stávajících organizací.

Kraj loni jejich činnost dotoval více než 97 miliony korun. Zdravotní pojišťovny za výkony uhradily 64 milionů. Celkové náklady pak přesáhly 166 milionů.

Jeden právní subjekt s centrálním operačním střediskem by měl zajistit vytvoření rovných podmínek v oblasti dostupnosti a kvality zdravotní péče pro všechny obyvatele Vysočiny. Tento model funguje například v Praze. Sloučení příspěvkových organizací do jednoho právního subjektu doporučila loni i komise

pro zdravotnictví rady Asociace krajů ČR.

Základní cíle záměru transformace, v němž se počítá se sloučením organizací ve druhém pololetí, rada kraje Vysočina schválila letos v únoru. V úterý projedná doplňující informace, včetně případných změn výjezdových stanovišť. Celkem v 21 obcích není totiž možné v extrémních zimních podmínkách dodržet patnáctiminutový dojezdový limit záchranářů.

Odborníci však nedoporučují vznik nových výjezdových stanovišť, ačkoliv by je například Kamenice nad Lipou či Velká Bíteš chtěly vybavit na vlastní náklady. Počet výkonů by však oproti nákladům nevzrostl.

Z pěti operačních středisek je nyní řízeno celkem 16 stanovišť a 21 výjezdových skupin. Centrální operační středisko v Jihlavě se buduje šestým rokem, důležitou roli hraje zejména při haváriích na dálnici D1.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!