Sloučí porodnice. Za dvě miliardy

miminko, dítě, porod

Místo porodnice na Obilním trhu a v Bohunicích vznikne za čtyři roky jedna velká. Vláda o tom rozhodla loni v srpnu.

Největší jihomoravská nemocnice, ve které se odehraje šest tisíc porodů ročně, plánuje velké změny. Porodnici v Bohunicích a na Obilním trhu sloučí v jednu. Postaví kvůli tomu za čtyři roky úplně novou kliniku skoro za dvě miliardy korun.

Mnoha lidem tak hrozí ztráta zaměstnání. Výstavbu nové gynekologické kliniky v Brně vláda schválila v srpnu minulého roku. Uhradí ji ze tří čtvrtin. „Rozhodnutí doslova zabrání tomu, aby jim nemocnice začala padat na hlavu,“ komentoval tehdy situaci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Stavba je podle ministerstva potřeba zejména kvůli špatným podmínkám porodnice na Obilním trhu. „Je stará 130 let a v havarijním stavu. Po dostavbě nové kliniky tuto budovu čeká zřejmě prodej. Její cenu jsme vyčíslili zhruba na sedm set milionů,“ popsal ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Výrazně se díky nové klinice uleví i místním porodníkům. Ti teď často přejíždí z Obilního trhu do Bohunic a naopak. A na změnu čekají už víc než sedm let. „Je pro nás složité zajistit fungování dvou porodních oddělení uvnitř jedné nemocnice. Chirurgové přejíždí přes celé město,“ vysvětlil vedoucí perinatologického oddělení Petr Janků. Porodnice na Obilním trhu navíc podle něho ani nesplňuje požadavky špičkové moderní medicíny.

„Chybí v ní vybavení. Není tam třeba celodenně v provozu laboratoř,“ podotkl Janků.
Ne pro všechny však je nová klinika dobrá zpráva. O práci přijdou desítky lidí. „Lékaři ani zdravotní sestry ale ne. Spíš obslužný personál,“ doplnil ředitel Kraus.

Sloučí porodnice. Za dvě miliardy
Ohodnoťte tento článek!