Šlouf zpátky na scéně

Lídr pražské kandidátky ČSSD do Poslanecké sněmovny, ministr zdravotnictví David Rath, se schází s Miroslavem Šloufem. Muž, který připomíná mnohé pochybné věci z éry Miloše Zemana, dává nyní Rathovi volební rady…

Proslulý poradce bývalého premiéra a šéfa ČSSD Miloše Zemana Miroslav Šlouf udržuje kontakty s jednou z nových vůdčích postav sociální demokracie, ministrem zdravotnictví Davidem Rathem. A hovoří s ním i o volební kampani.

TÝDNU informaci – pod podmínkou zachování anonymity – potvrdilo několik zdrojů. „Šlouf nabídl Rathovi: Mám s volební kampaní zkušenosti a jsem ochoten pomoci. Ale jestli se na něčem dohodli, případně na čem, to nevím,“ uvedl jeden politik ČSSD.

„Ten nápad nepřišel z partaje. Šlouf zřejmě dokázal Ratha přesvědčit, že pro něho může něco udělat,“ řekl další sociální demokrat. Rath odpověděl na otázku ohledně Šloufova angažmá v kampani prostřednictvím svého tajemníka Michala Sojky.

„Žádnou oficiální funkci ve volební kampani pan Šlouf nemá,“ řekl Sojka. „Ale Rath ho zná z doby, kdy se jako prezident lékařské komory scházel s premiérem Zemanem a on vedl jeho kabinet. Když se teď se Šloufem potkají, baví se o spoustě věcí. Samozřejmě i o volební kampani. Šlouf přece vedl kampaň Zemanovi a nikdo nezpochybňuje, že ji vedl dobře.“

Co konkrétně by měl Šlouf pro Ratha kandidujícího v Praze jako číslo jedna dělat? Mnozí pražští sociální demokraté nechtějí o nějaké oficiální spolupráci mluvit. „Pan Rath má tým v Praze ustavený,“ říká místopředseda pražské ČSSD Karel Klíma.

„Jsou v něm hodnověrní a vzdělaní lidé. Pan Šlouf mezi nimi rozhodně není.“ Není divu, že Šloufovo jméno může vzbudit kontroverze: i pro část sociální demokracie býval dlouhou dobu nestravitelný. Někdejšího komunistického poslance ČNR a šéfa pražského SSM si coby šéfa svých poradců přivedl na úřad vlády v roce 1998 Miloš Zeman.

Už předtím pro něho Šlouf organizoval volební kampaně, spojen byl především s autobusem Zemákem. Zemanův nástupce ve Strakově akademii Vladimír Špidla se s ním ale demonstrativně rozloučil. Šlouf si totiž získal pověst člověka, který má blízko k intrikám a kontroverzním lidem.

Spolupracoval například s nedávno odsouzeným Petrem Smetkou, jehož HSystém vylákal miliardy od bank i klientů stavebního družstva. Někdejšímu ministru zahraničí Janu Kavanovi pro změnu dohodil Karla Srbu, který byl odsouzen za organizování pokusu o vraždu novinářky Sabiny Slonkové.

Z úřadu vlády odešel Šlouf podnikat do společnosti Slávia Consulting, která se věnuje poradenství a investicím v Srbsku a Chorvatsku. Část pražských sociálních demokratů tvrdí, že kontakty se Šloufem by mohly sblížit Ratha se Zemanem; tohoto lékaře totiž zatím důchodce z Vysočiny nijak zvlášť nemiloval.

Dokonce mezi sebou žertují: Jaké to asi bude, až se náš oficiální volební autobus někde potká s tím „Zemákovým“…

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, jeden z lidí ve straně, který má k expremiérovi blízko, by ovšem Šloufovo angažmá nekritizoval. „Byl to přece úspěšný manažer, dokázal Zemanovi vyhrát volby. Jestli má někdo zájem o jeho rady, tak je to jen dobře,“ řekl Škromach.

Týden

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Jiří Procházka

A je to tady. Holt, vrána k vráně sedá.

J.Malysz

V tomto případě spíše krysa ke kryse sedá.

Ing. Zdeněk Charvát, daňový poradce

Proboha, ať už někdo udělá pořádek. Šloufa poslat do politické minulosti, Ratha na psychiatrické léčení kvůli svým komunistickým choutkám , a zamyslet se nad tím, kde sehnat schopného ekonoma, který by se v rezortu zdravotnictví vyznal, a hlavně nad sebou neměl socialisticko-komunistickou kuratelu.

Stanislav Novák

Vážený pane doktore, ukažte mi prosím lepší ukázku bezcharakterního vzdělance. To že je člověk chytrý a vzdělaný neznamená že jedná vždy správně a dle humanistických zásad naší civilizace. Není patřičné aby takovíto lidé pracovali v politice či politikům jen radili. Můj příspěvek je ke spojení Šlouf – Rath – Zeman – a pravděpodobně i Paroubek. 16 let po pádu komunismu stačí k tomu, aby se zapomnělo na zvůli, která nelze přirovnat k ničemu jinému než k tomu o čem jsem psal. To je hodně mrzuté.
Ohodnoťte tento článek!