Slovenská vláda a odbory se dohodly na nových smlouvách

Slovenské lékařské odbory se dohodly s ministerstvem zdravotnictví na podobě nových pracovních smluv pro asi 1200 lékařů, kteří hromadně podali výpovědi. Právě nesouhlas odborů s původně předloženými dokumenty zabránil v pondělí návratu doktorů do nemocnic poté, co nespokojení zdravotníci nakonec ustoupili z platových požadavků a ukončili protesty.

Mnoho z nich ale nepřišlo do práce. Ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik nicméně ve středu vládě navrhne zrušení nouzového stavu, který kabinet vyhlásil minulý týden v reakci na výpovědi doktorů.

Největší protest lékařů v novodobé historii země už minulý týden omezil provoz řady zdravotnických zařízení, které fungovaly jen v omezeném režimu a poskytovaly pouze akutní zdravotní péči. V tom jim od víkendu pomáhají čeští armádní doktoři, jejichž vyslání do země pod Tatrami nabídla minulý týden vláda premiéra Petra Nečase.

Situace v nemocnicích se podle dostupných informací zlepšuje, ačkoliv se doktoři hromadně do nemocnic ještě nevrátili. Lůžková oddělení hlásí, že do práce dnes nastoupilo více lékařů než v uplynulých dnech. Nové pracovní smlouvy, které vycházejí z dohodnutého vzoru a zaručují lékařům postupný nárůst platů včetně zachování dřívějších zaměstnaneckých výhod, hodlají odboráři odevzdat nemocnicím většinou najednou.

Šéf lékařských odborů Marian Kollár uvedl, že odbory udělají všechno pro to, aby se lékaři k pacientům v nemocnicích hromadně vrátili ve středu.

Odkládání termínu nástupu do služeb se nelíbí ministrovi zdravotnictví, který navzdory tomu hodlá ve středu navrhnout vládě zrušení mimořádných opatření ve zdravotnictví. „V případě, když to vláda akceptuje, a lékaři do té doby nepodepíšou nové pracovní smlouvy, nebude možné, aby zůstali pracovat na svých původních pozicích,“ pohrozilo odborům ministerstvo zdravotnictví. Po ukončení nouzového stavu by měla skončit i mise tří desítek českých armádních specialistů ve slovenských nemocnicích.

Nouzovým stavem, který od 29. listopadu platí v 16 z téměř stovky nemocnic, chtěla vláda přinutit lékaře k povinným službám. Mnoho zdravotníků však nařízení ignorovalo, nechali si vypsat neschopenku a pokračovali v protestu zejména za vyšší mzdy.

Obrat přišel během víkendu, kdy vláda a odbory podepsaly memorandum o úpravě poměrů ve zdravotnictví zahrnující zvýšení platů a splnění dalších požadavků odborů. Mzdy doktorům ale porostou méně, než lékařské odbory žádaly.

Ohodnoťte tento článek!