Slovensko chce být přísnější na kuřáky

Speciálně vyhrazené místnosti v restauracích a barech pro kuřáky, zpřísněné pokuty za kouření na místech, kde je to zakázané nebo zrušení míst pro milovníky cigaret ve zdravotnických nebo školských zařízeních. Tak chtějí slovenské úřady bojovat proti kouření v zemi…

Bratislava/Praha –

Slovenské ministerstvo zdravotnictví připravilo změnu současného zákona na ochranu nekuřáků a chce, aby zpřísněná opatření platila už od července.

Slovensko je další evropskou zemí, které chce kuřákům znepříjemnit život. Evropská komise nyní zahájila novou protikuřáckou kampaň nazvanou Za život bez tabáku. Bude zaměřená na lidi od patnácti do třiceti let a komise v ní utratí 72 miliónů eur.

Návrh slovenského ministerstva zdravotnictví počítá s tím, že restaurace a bary budou mít pro kuřáky speciální oddělené místnosti, tam se navíc nebude moci podávat jídlo ani pití.

Jedinou výjimku by dostaly venkovské restaurace a letní terasy. Majitelům restaurací a barů nejvíce vadí, že by nová opatření měla platit už od léta.

„Na důkladnou přípravu a stavební úpravy potřebujeme alespoň jeden rok,“ uvedla pro agenturu SITA prezidentka Svazu restaurací a hotelů Zuzana Šedivá.

Podle části majitelů restaurací je tak už lepší úplný zákaz kouření v restauracích, zkušenosti ze zemí, jako je například Irsko na Itálie, totiž ukázaly, že hromadný odliv zákazníků po zákazu kouření nenastal.

Zákon, který například počítá i se zvýšením pokuty za kouření v parcích nebo na zastávkách vlaků a autobusů z pěti na osm tisíc, musí schválit slovenští poslanci.

Ti už ale v minulém roce změkčili zákon o ochraně nekuřáků. Vypustili z něj například zákaz prodeje cigaret v automatech, který měl zabránit tomu, aby si cigarety mohli koupit i mladiství.

Zákaz prodeje cigaret v automatech ale navrhuje ministr zdravotnictví Rudolf Zajac znovu, cigarety by se navíc nesměly prodávat ani v areálech zdravotnických zařízení.

V Česku poslanci jednání o protikuřáckém zákonu v únoru odložili a jedním z nejspornějších míst bylo právě vytvoření oddělených míst v restauracích pro kuřáky.

Kouření tak zatím zakázala na úřadech, ve školách a restauracích ve vlastnictví města radnice v Bystřici nad Pernštejnem.

Náklady na léčbu kuřáků a ztráty způsobené jejich předčasnou smrtí dosahují podle Evropské komise přes sto miliard eur ročně. Každý rok umírá v Evropské unii 650 tisíc lidí na nemoci spojené s kouřením.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!