Slovensko: Příště půjde do nemocnice pacient s vlastní postelí?

Vlastní hygienické potřeby, vlastní ručník, vlastní příbor… Toto všechno si musíte přinést do nemocnice. Tento stav trvá již dva roky. Některé nemocnice nemají peníze dokonce ani na odběr krve a dobrovolné dárce krve musejí poslat domů, napsal včera slovenský list Národná obroda. V ústavech, kde má kralovat hygiena, chybějí čisticí a dezinfekční prostředky a obvazy…

BRATISLAVA – Na jeden pokoj se dostanou pacienti s lehčím i těžším onemocněním. Zvonečky pro imobilní pacienty téměř nefungují, pacient je odkázán na to, kdy si sestřička usmyslí ho zkontrolovat. Případně mu strčí do ruky kovovou tyč, kterou má bouchat o postel. Někde jsou pacienti odkázání na stravu přinesenou z domu.

Většina občanů viní za tento stav právě lékaře: „Proč jim zvyšují platy, když si do nemocnice musím přinést všechno svoje, ani postarat se o mne dobře neumějí, protože na to nemají přístroje a léky…“. Je však ve hvězdách, zda ty zvýšené platy vůbec lékaři dostanou. Jediné, co ředitelé nemocnic dostali z ministerstva zdravotnictví, byl totiž dekret o zvýšení. Peníze už musejí najít sami.

Chyba je však někde jinde. Lékaře je sice možno obvinit z korupce. Mnozí z nich skutečně berou úplatky a dávají přednost pacientům, z nichž mají „užitek“. Jsou i takoví, kteří zanedbávají své povinnosti. Jsou lékaři, kteří se k pacientů chovají hrubě. Zřejmě se každý z nás setkal s takovým „lékařem“.

Jsou ale i jiní lékaři. Profesionálové na svém místě. Ti si taky musejí nosit do nemocnice, tedy do svého zaměstnání, svůj toaletní papír. Když se dostanou do nemocnice jako pacienti, taky si donesou vlastní pyžamo a ručník.

Za dezolátní stav nemocnic může někdo jiný. Za dezolátní stav mohou všichni dzurindovci, kováčovci, šagátovci, mečiarovci, soboňovci… Všichni ti, kteří před volbami krmili voliče a zdravotnickou veřejnost řečičkami o reformě. Za dvanáct let po pádu komunismu nebyla žádná vláda schopna udělat v resortu zdravotnictví takové kroky, které by ho postavily na nohy. Důsledkem jsou nejen obrovské dluhy, které se vyšplhaly už do neuvěřitelných 16 miliard korun.

Důsledkem je také nedůvěra pacientů k lékařům. Důsledkem mohou být i prázdné regály v lékárnách. A důsledkem jsou i vlastní hygienické potřeby, pyžamo, ručník. Za chvíli to bude už také vlastní postel?

prl, pz, Severočeské noviny, 22.6.2001

Ohodnoťte tento článek!