Slovensko zve kvůli odchodům české doktory, možná pomůže armáda

Slovensko požádalo české lékaře, aby nastoupili na místa slovenských kolegů, kterým včera vypršela výpovědní lhůta. České ministerstvo zdravotnictví předalo žádost 11 fakultním nemocnicím, které řídí. Oslovení ředitelé ČTK řekli, že volné lékaře nemají, odchody by narušily provoz českých nemocnic. Slovensku by mohli pomoci čeští vojenští lékaři, ministerstvo obrany nyní zjišťuje volné kapacity. Krok by musela schválit vláda.

Lídr úspěšné české akce Děkujeme, odcházíme Martin Engel vyzval dnes české lékaře, aby do slovenských nemocnic jako stávkokazi nechodili.

Slovensko chce chirurgy, anesteziology, urology a traumatology. Mluvčí ministerstvo zdravotnictví Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že požádal ředitele, aby své lékaře o žádosti Slovenska informovali. Pokud budou chtít jít pomáhat do slovenských nemocnic, tak aby jim v tom nebránili.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek ČTK sdělil, že nyní vyhodnocují kapacity a možnosti. Vyslání českých vojenských lékařů by musela schválit vláda. „Bude-li třeba, jsme ochotni na základě rozhodnutí vlády poskytnout přátelské sousední zemi v nouzi vojenskou zdravotnickou pomoc,“ sdělil ČTK ministr obrany Alexandr Vondra.

„Vyzvali jsme dnes české lékaře, aby zůstali solidární se slovenskými kolegy ve výpovědích a nereagovali na pobídky zastoupit je ve slovenských nemocnicích. Za požadavky slovenských nemocničních lékařů na spravedlivé hodnocení plně stojíme,“ řekl ČTK Engel, který slovenským kolegům při organizaci protestů radí.

Šéfka Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová ČTK řekla, že v oborech anesteziologie, neonatologie a chirurgie, kde hrozí na Slovensku největší výpadky, má i Česko málo lidí.

Pražská Fakultní nemocnice Bulovka vyhovět žádosti nemůže. Na jaře byla hodně zasažena odchody lékařů v akci Děkujeme, odcházíme a ředitel Petr Zajíc je rád, že se situace stabilizovala. „Můžeme se lékařů zeptat, ale vzhledem k zajištění provozu nepředpokládám výraznou pomoc,“ řekl ČTK.

„Pokud by nastala extrémní situace a slovenští kolegové nás požádali o pomoc, z naší strany by výpomoc možná byla. Ale jen v rozsahu, aby to nenarušilo péče v našich nemocnicích. Jednalo by se spíše o jednotlivce,“ řekla ČTK Hana Szotkowská, mluvčí skupiny Agel, která v Olomouckém kraji provozuje nemocnice ve Šternberku, Přerově, Prostějově a Šumperku. Má i několik nemocnic na Slovensku, z nich neodešel ani jeden lékař.

Fakultní nemocnice Hradec Králové odpoví podle ředitele profesora Romana Prymuly negativně. Má málo neonatologovů a anesteziologovů, odchody by narušily provoz. „Pokud by lékař chtěl odejít, musel by zvažovat, jestli chce přejít na nové pracoviště na Slovensku, nebo zůstat tady,“ řekl ČTK.

Lékaři z Vysočiny slovenským nemocnicím nepomůžou. Oslovení ředitelé a mluvčí nemocnic ČTK řekli, že volné lékaře nemají.

V hodonínské nemocnici hledali Slováci podle ředitele Antonína Tesaříka porodníky. Nemocnice porodnici nemá. „Pokud se objeví jiný požadavek a bude v našich silách pomoci, vyjdeme vstříc,“ řekl Tesařík ČTK.

Na kyjovskou ani břeclavskou nemocnici, kde porodnice jsou, se zatím nikdo neobrátil. Slovenky tu občas rodí, obě nemocnice jsou připravené Slováky v akutních případech ošetřit, řekli ČTK ředitel Nemocnice Kyjov Josef Pejchl a mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Slovenská vláda může po vyhlášení nouzového stavu povolat v 16 nejvíce ohrožených nemocnicích do služeb i odcházející lékaře. Ze 7000 lékařů jich výpovědi dalo 2400, část je stáhla, v úterý jich trvalo na výpovědi 1600. Některá zdravotnická zařízení už ohlásila, že pracovní povinnost zdravotníkům nařídí, další čekají na to, zda doktoři od protestu ustoupí.

Ohodnoťte tento článek!