Slovenský antimonopolní úřad je pro fúzi Slovakofarmy a Léčiv

Největší české a slovenské farmaceutické společnosti Léčiva a Slovakofarma Hlohovec se mohou definitivně spojit pod střechou nizozemské firmy Zentiva, kterou vlastní investiční fond Warburg Pincus…

BRATISLAVA – Informoval o tom mluvčí Slovakofarmy Pavel Hraška.

Slovenský protimonopolní úřad totiž v pondělí odsouhlasil vstup Zentivy do Slovakofarmy a navázal tak na červnové rozhodnutí českého antimonopolního úřadu, dodal Hraška.

„Léčiva a Slovakofarma zvýší svojí integrací hlavně šance stát se významnými účastníky farmaceutického trhu v celé střední a východní Evropě. Naším cílem je zařadit se mezi pět největších farmaceutických firem v regionu,“ uvedl generální ředitel Léčivy Jiří Michal.

Zentiva začne co nejrychleji s propojováním Léčiv a Slovakofarmy, v první fázi například v oblasti vývoje a výzkumu, kde se dají jednoduše odstranit duplicity. Ušetřené prostředky se využijí pro rozšíření výzkumných a vývojových kapacit.

Trhy Léčiv a Slovakofarmy byly už značně propojené. Zatímco Léčiva vyvážela 23 procent z vlastní produkce na Slovensko, Slovakofarma exportovala do ČR téměř polovinu produkce. Tržby Léčiv za loňský rok přesáhly šest miliard Kč, Slovakofarma měla i s dceřinými společnosti tržby zhruba pět miliard Sk. Obě společnosti byly loni ziskové.

Ohodnoťte tento článek!