Slovenský lékař se přiznal k fackování rodičky, dostane výpověď

Lékař z největší slovenské nemocnice se v dokumentárním filmu o neutěšených podmínkách v bratislavských porodnicích přiznal k fackování rodičky.

Vedení univerzitní nemocnice (UNB) včera v reakci uvedlo, že lékař dostane výpověď. Za neobjektivní označilo i samotný snímek pod názvem Mezi námi režisérky Zuzany Límové. Autoři filmu se vůči kritice ohradili. Porodník ve filmu hovořil o tom, že těhotná žena byla hysterická a dal ji facku, aby ji uklidnil. Tvrdil též, že tento způsob se používá běžně.

„S panem doktorem rozvážeme pracovní poměr,“ řekl na tiskové konferenci ředitel nemocnice Juraj Kovács, kterého citovala média. Vedení nemocnice uvedlo, že lékař nanejvýš může při péči o pacienty zvýšit hlas. Zdravotnické zařízení porodníka propustí pro poškození dobrého jména nemocnice, byť nedostalo žádnou stížnost rodiček na fackování.

UNB také tvrdilo, že Límová, která se se štábem mohla volně pohybovat ve třech porodnicích, do snímku vybrala jen negativní zkušenosti a výpovědi žen. Podle listu Sme se nemocnice snažila blokovat uvedení filmu. Nakonec měl svou premiéru na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, který se konal v Bratislavě a Košicích.

„Viděli jste film o doktorovi, který fackuje rodičky, tří smutných depresivně laděných matkách, které vypovídají, jaké to bylo hrozné, neosobní a strašidelné. Mrzí mě, že nebyl dán reálný obraz kliniky, na kterou jsme hrdi,“ řekl přednosta jedné z klinik Igor Rusňák.

Autoři snímku výtky odmítli. „Jednoznačně odmítáme, že film je tendenční. Je odrazem reality, jak jsme ji jako autorský tým zaznamenali. Na porušování lidských práv žen při porodech loni upozornil i komisař Rady Evropy pro lidská práva, který ve vícero případech jmenoval i Slovensko,“ reagovali tvůrci filmu prostřednictvím prohlášení. Dodali, že odborníci UNB místo toho, aby se soustředili na hledání řešení, věnují se subjektivnímu hodnocení snímku.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!