Slovenští lékaři hrozí ostrou stávkou

Spory kolem slovenského zdravotnictví v mnohém připomínají situaci v Česku. Některá zdravotnická zařízení tu však již krachují a část lékařů zvažuje skutečnou stávku. Ředitelé nemocnic čelí tlaku z několika stran…

Zdravotnictví se i na Slovensku stává předmětem politických sporů. Robert Fico z opozičního Smeru vyzval premiéra Dzurindu k tomu, aby se resortu věnoval a „nehledal viníka v opozici“. Dzurinda poté obvinil Fica, že využívá aktuálního problému lékařských platů k předvolebnímu boji…

Skepse odborářů k vyjednávání

Část lékařů již odmítá pokračovat v jednáních o kolektivních smlouvách. Nespokojení zdravotníci se od počátku března nošením modré stužky demonstrativně připojují ke stávkové pohotovosti.

Šéf radikální odborové organizace Lekársky odborovy zväz (LOZ) Marian Kollár vládě i vedením nemocnic vzkazuje: „Mítingové dýchánky jsou už dávno za námi,“ a hrozí ostrou stávkou, spojenou s omezením neakutní péče. Ředitel Fakultní nemocnice s poliklinikou v Bratislavě Valerián Potičný i ministr Zajac prohlásili, že takové jednání budou považovat za porušení pracovní disciplíny.

Nevýhodné smlouvy pod nátlakem?

Podpora LOZ přichází i z nemocnic, kde již byla kolektivní smlouva podepsána, např. z Dunajskej Stredy. Snahou Mariana Kollára je podle jeho slov zabránit tomu, aby zaměstnanci ostatních nemocnic pod tlakem podepisovali smlouvy, které považují za nevýhodné.

Premiér Dzurinda navýšení prostředků do zdravotnictví odmítá. Jako viníky současné situace označuje ředitele nemocnic, kteří podepsali nevýhodné smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Poukazuje i na to, že v 6 z 19 největších nemocnic již kolektivní smlouvy podepsány byly.

Nemocnice ve Svidníku, na účtu 3800 Sk

Kam tyto nároky přivedly vedení některých nemocnic se nedávno ukázalo ve svidnícké nemocnici, kde po exekuci účtu kvůli pohledávce za sociální pojištění ve výši 9 milionů zůstalo pouze 3 800 Sk.

Podle vedení kraje je paradoxem, že o část příjmů toto zařízení přichází kvůli státu, který je porazil v konkurzu o poskytování ziskové záchranné služby.

(ink), www.Zdravi.Euro.cz

Zdroj: Pravda, SME

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

PetrM

Ale copak,žeby model akciových společností tolik předhazovaný a vychvalovaný nebyl až tak skvělý?Jak je možné ,že v tržním prostředí nemocnice a.s. mají problémy?Už se těším,až totéž bude u nás.

Bc.Jana Lahutová

PetroviM:

Když Vám někdo platí méně než jsou náklady na léčbu (v Čechách naprosto běžné u celého spektra výkonů)tak je úplně jedno zda-li jste státní nebo soukromý. Rozdíl je jen v tom, že ve státní nemocnici to stát z peněz daňových poplatníků zadotuje a lidem jako Vy to z důvodu povrchního náhledu na věc nedojde. Jinak řečeno státní nemocnice dostávají i po započtení dotací a oddlužování vždy víc než soukromé. Sledujete tisk? Pak víte, že se teď (po kolikáté už?) lepí díry ve fakultkách ….

PetrM

Bc.Janě Lahutové

A kdo jiný by to měl dotovat nežli stát?Vždyť stát si tu péči u nemocnic objednal a čerpají ji daňoví poplatníci.Rozdíl je v tom,že v soukromých nemocnicích se soustředuje péče na ziskovou či méně ztrátovou.Ukažte mi soukromou nemocnici,která běžně přijímá polytraumata,léčí pacienty v sepsi s multiorgánovým selháním,pankreatitidy atd.

Dáváme na zdravotnictví pětinu toho co ve vyspělých evropských zemích včetně dotací a péči poskytujeme stejnou.Jinak souhlasím s tím,že většina výkonů je ztrátových,ale tím,že nemocnice převedete na obchodní společnosti se platby za výkony nezlepší.Jistě že obch. spol. mají řadu výhod oproti příspěvkovým org./ daně,odpisy atd/,ale jestli převdeme všechny nem. v kraji na a.s.,tak všechny budou muset dál provádět i tu většinu ztrátových výkonů,protože je garantována a zaručená dostupnost péče.Kdo tu ztrátu as. uhradí?

Jediné na čem se pak v této situaci dá ušetřit,jsou platy zaměstnanců a to se na

Slovensku děje.Žádný jiný obchodník nemá zákonem přikázáno,že musí dělat ztrátový výkon nebo poskytnout ztrátovou službu,byť v ohrožení života,kromě zdravotníků.Je potřeba systémovou změnu,zavést přímé platby,dobrovolné připojištění atd.,minimalizovat počet ztrátových výkonů a pak můžeme vytvářet nejen obchodní spol.,ale zároveň síť veřejných neziskových nemocnic,tak jak je to všude jinde v Evropě,kromě Slovenska.Ohodnoťte tento článek!