Slovenští lékaři hrozí stávkou kvůli platům

Slovenští lékaři žádají, aby jejich platy dosáhly do dvou let dvojnásobku průměrné mzdy tedy asi 34 tisíc slovenských korun. Se svým požadavkem se obracejí na slovensý resort zdravotnictví, přestože zvýšení platů v jeho kompetenci není. Na půdě ministerstva zdravotnictví nicméně dojde k jednáním…

mezi odboráři, zástupci nemocnick a zdravotnickými pojišťovnami.

Pokud nedojde k dohodě, vyhlásí zdravotníci stávku, kterou by měli pocítit také pacienti. Lékaří zdůrazňují, že k zvýšení jejich platů již nedošlo pět let. Průměrná mzda přitom na Slovensku roste, od roku 2004 například stoupla o 1 500 slovenských korun na současných 17 274 Sk.

Zástupci odborů od setkání očekávájí posun, zástupci nemocnic ale tvrdí, že momentálně není možné jejich požadavky uspokojit. Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marian Petko uvedl: ”Plně chápu aktivity lékařů a částečně je také podporuji, ale příjmy nemocnic nejsou takové, aby jejich ředitelé mohli na požadavky lékařů přistoupit. To by do dostalo do mínusu také nemocnice, které doposud hospodaří vyrovnaně.”

Hlavním požadavkem odborářů je zakotvit růst platů do kolektivní smlouvy. Zdravotní sestry se připojily s požadavkem na platy ve výši 1,5 násobku průměrné mzdy.

(ink), www.Zdravi.Euro.cz

zdroj: Pravda

Slovenští lékaři hrozí stávkou kvůli platům
Ohodnoťte tento článek!