Slovenští lékaři zvažují vybírat od klientů VšZP peníze

Slovenští lékaři mělizačít od dnešního dne vybírat od klientů největší zdravotnípojišťovny – Všeobecné zdravotní (VšZP) peníze v hotovosti za
ošetření. Vyzvala je k tomu stavovská organizace Slovenskálékařská komora (SLK), protože VšZP prý v nových smlouváchnabízí lékařům málo peněz za výkon zdravotní péče…

BRATISLAVA –

Ministerstvo zdravotnictví považuje výzvu SLK za navádění k porušení zákona. Neinformovalo však zatím, jak chce pacienty před placením v hotovosti ochránit, a pouze je vyzvalo, aby naministerstvo posílali kopie účtů za platby u lékaře.

„Nechávám VšZP ještě čtrnáct dní na to, aby připravila přijatelnější smlouvu,“ řekl ČTK lékař Imrich Ceconík z obce Horný Bar nedaleko Bratislavy. Klienty VšZP zatím ošetřuje bez placení. Postoj VšZP však považuje za „hrubý diktát“, protože již šest let pojišťovna platí za péči stejnou sumu, ale náklady na ošetření několikanásobně vzrostli.

Novou smlouvu s VšZP se naopak chystá podepsat lékař MilanValkučák z Bratislavy. Odmítá jakékoli nátlakové akce a přijme podmínky pojišťovny. K protestu se zatím nepřidá ani další lékař v Bratislavě Jozef Hromada. Ten má obavy, že akce nemá mezi lékaři dostatečnou podporu a že mnozí raději přijmou podmínky pojišťovny, než aby ohrozili svůj příjem.

K vybíraní peněz od pacientů prozatím nepřistoupili ani lékaři v Košicích a Banské Bystrici.

Proti placení v ordinaci nebude zatím zasahovat ani Úřad pro dohled na zdravotní péči. Mohl by to podle své mluvčí Radoslavy Miklášové udělat jenom tehdy, když lékař odmítne pacienta ošetřit v akutních případech ohrožujících život. Takovému pacientovi musí pomoci bez ohledu na to, zdai má nebo nemá smlouvu s pojišťovnou.

Pacienti na Slovensku v současnosti nemohou pojišťovnu změnit. Letos si sice mohou podat žádost, ale klientem jiné pojišťovny se stanou až od ledna 2007.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!