Slovenští zdravotníci chtějí vyšší mzdy, chystají stávku

Slovenští zdravotníci požadují od ředitelů nemocnic vyšší platy a uvažují o stávce. Odboráři v pondělí vyhlásili stávkovou pohotovost, ale ve svých požadavkách nejsou jednotní. Celoslovenský odborový svaz chce přibližně dvanáctiprocentní nárůst mezd, zdravotníci v Bratislavě žádají pětadvacetiprocentní zvýšení platů…

BRATISLAVA –

Lékař bratislavské nemocnice Marian Kollár, zastupující asi dva tisíce zaměstnanců, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že vedení nemocnice má čas na jednání do konce března. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Karola Farkašovského je však možné zvyšovat platy až po zlepšení hospodaření nemocnic.

Kollár soudí, že je to práce ředitelů. Jestli to nedovedou, měli by odstoupit, míní. Zaměstnanci ve zdravotnictví vydělávají totiž podle něho v průměru 13.155 korun (10.119 Kč), zatímco hrubá mzda v národním hospodářství je asi 17.000 korun (asi 13.077 Kč). Se stávkou nemají podle Kollára slovenští zdravotníci zkušenosti, ale chtějí si nechat poradit od německých kolegů.

Požadavek svých zaměstnanců považuje ředitel bratislavské nemocnice Valerián Potičný za vyloučený. Platy by se podle něho mohly zvýšit přibližně o deset procent. Další zvýšení osobních příplatků bude záviset na tom, jak bude nemocnice hospodařit.

Možnost stávky nevylučuje ani celoslovenský svaz zastupující podle jeho předsedy Andreje Kučinského 40.000 zaměstnanců. V současnosti však jedná o kolektivní smlouvě se zaměstnavateli. Výsledky jednání očekává Kučinský do konce března.

Protest proti nízkým platům vyhlásili jako první zaměstnanci nemocnice v Prešově začátkem února. Odboráři z prešovské nemocnice žádali zvýšení mezd o 35 procent. Právě o tolik jim prý klesly reálné příjmy za posledních pět let, po které jim mzdy nebyly valorizovány.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!