Přejít na obsah

Složili jsme přece přísahu, tak jaké odcházení

zpět
11.1.2011
mikrofon, média, rozhovor
zvětšitmikrofon, média, rozhovorZdroj: i.ehow.com

mikrofon, média, rozhovor | Zdroj: i.ehow.com

 

"Souhlasím s tím, že postavení lékaře v dnešní době v Česku ani jejich platové podmínky nejsou ideální. Nicméně nelíbí se mi jejich zvolená forma protestu. Zavání z toho trošku vydírání, už v tom, že odcházející lékaři nepřipouštějí žádný kompromis," říká primářka Popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě.

PRIMÁŘKA ZDENKA CRKVENJAŠ, KTERÁ ZACHRÁNILA POPÁLENOU NATÁLKU, PRÁVU ŘEKLA:

Jste primářkou Popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě. Jak se díváte na akci lékařů Děkujeme, odcházíme? Podporujete ji? Pokud ale vím, z centra stejně jako z celé fakultní nemocnice nepodal výpověď jediný lékař.

Souhlasím s tím, že postavení lékaře v dnešní době v Česku ani jejich platové podmínky nejsou ideální. Nicméně nelíbí se mi jejich zvolená forma protestu. Zavání z toho trošku vydírání, už v tom, že odcházející lékaři nepřipouštějí žádný kompromis. V jejich požadavcích nejsou žádné možnosti pro vyjednávání. Kdyby tam například bylo, že chtějí, aby se platy začaly navyšovat během nějaké doby tak, jak to bude možné. Jejich požadavek je však striktní, chtějí to hned teď.

Jakou formu protestu byste jim teda doporučila?

V současnosti pouze demonstrativní. Určitě přijde vhodnější doba než teď, kdy se například státním zaměstnancům už tak s nízkými příjmy ukrojí deset procent a oni mají problém přežít od výplaty k výplatě. Kdežto ten lékař, který se rozhodl odejít, se svou výškou platu asi spíš většinu lidí naštve. Tato akce podle mého názoru hodně poškodí důvěru pacienta v lékaře. Složili jsme přece přísahu, takže jaké odcházení? Navíc je letošní rok pro zdravotnictví jedním z nejhorších za posledních pět let, tudíž požadavky odcházejících doktorů jsou nereálné.

Není váš názor ovlivněný trošku tím, že pocházíte odjinud, kde funguje jiný systém zdravotnictví?

To si nemyslím. Utekli jsme ze Sarajeva, tedy bývalé Jugoslávie, před válkou do Ostravy už v roce 1992. Tehdy jsem zrovna začínala studovat na tamním gymnáziu, takže do hloubky jsem jugoslávské zdravotnictví neznala. Nicméně pamatuji se, že před válkou byl zdravotní systém velmi dobrý. To se ale nedá říci nyní. Má rodná země, nyní již Bosna a Hercegovina, má ve zdravotní péči velké nedostatky. Vím to z informací mé rodiny, která stále žije v Sarajevu.

Proč jste se rozhodla vstoupit do politiky a stát se zastupitelkou za hnutí Ostravak, které funguje v opozici?

Už mě nebavilo jen se nečinně dívat kolem sebe, co se děje. Nemoci do ničeho zasáhnout. Nechtěla jsem prostě jen patřit mezi lidi, kteří jen na vše kolem sebe nadávají, ale nic se nesnaží změnit. Tak jsem si řekla, že to zkusím. Viděla jsem možnost dostat se do městského zastupitelstva v tom, že mě veřejnost znala díky medializaci případu popálené Natálky z Vítkova, kterou má Popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě v péči.

Připomněla jste Natálku, jaký je její současný zdravotní stav a jak probíhá léčba?

V tuto chvíli jsme ve fázi, kdy řešíme následky popálení, to znamená, že korigujeme jizvy. Co se týká Natálčiných jizev, tak už jsou velmi pěkné. Je vidět, že se maminka opravdu hodně stará a drží se našich doporučení. Počítáme s tím, že během následujících dvou tří let ale budou nutné další korekční operace. Protože už nyní se Natálce na rukou a na krku rýsují pruhy jizevnaté tkáně, které nerostou dostatečně rychle se zbytkem kůže a tahají. Mohlo by se tudíž stát, že kdyby se to nepovolilo operativní cestou, tak by třeba potom Natálka nemohla narovnat hlavičku.


Klíčová slova

Autoři

Denisa Telaříková, Právo

Související články

11.1. Osud nemocnice? Je v rukou lékařů Osud nemocnice? Je v rukou lékařů
3 příspěvků
4.1. Na operace se v Praze může čekat déle Na operace se v Praze může čekat déle
0 příspěvků
23.11. Chci žít jako normální člověk, říká lékař Chci žít jako normální člověk, říká lékař
11 příspěvků

Komentovat článek: Složili jsme přece přísahu, tak jaké odcházení

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Složili jsme přece přísahu, tak jaké odcházení

Komentáře

dalších 21 komentářů
jan Různé  | 16. 01. 2011 14:58

Bylo to v nedělní dikusi na ČT1 Klaus(tehdy ministerský předseda) vs. Rath(tehdy prezident ČLK nebo ještě snad předseda LOK). Klaus tehdy odvětil na Rathovu stížnost na nedostatečné odměňování lékařů, že mají jít dělat třeba taxíkáře

Baalamut Atmosféra houstne...  | 11. 01. 2011 21:49

dneska mi přišel mejl o tom, že kdo nepodporuje D/O, podporuje korupci a teď se dočtu knížecí rady...jen si nevzpomínám, že bych kde bianko slíbil, že někde zůstanu...inu masáž je to pěkná. jsem zvědav, co se z tohoto mediálního ojebávání narodí...

bruno Ty jsi ale H.O.V.A.D.O  | 11. 01. 2011 21:47

Prece nemuze byt tak strasne hloupa, ze neco takoveho vubec vyslovi, to bych snad chodil kanalama. Jak rika chall, kdyby na nic, tak je tahle akce dobra aspon na to, ze se zjisti kdo je kdo. U nas v ustavu se par osob taky krasne vybarvilo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné