Složité pozadí sporů kolem vršovické LDN

Titulní obrázek

Otevření léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) v Obloukové ulici v pražských Vršovicích se zpozdí. První pacienty podle odhadů toto zařízení přijme až koncem roku. I když budova byla zkolaudována v polovině června. Podle místní radnice bude zařízení dovybaveno diagnostickými přístroji a další technikou, takže pacienti získají lepší a hlavně komplexní péči…

Toto zdravotnické zařízení se otevře později než mělo, podle některých komunálních politiků jde o osobní zájem poslance ODS

Otevření léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) v Obloukové ulici v pražských Vršovicích se zpozdí. První pacienty podle odhadů toto zařízení přijme až koncem roku. I když budova byla zkolaudována v polovině června.

Podle místní radnice bude zařízení dovybaveno diagnostickými přístroji a další technikou, takže pacienti získají lepší a hlavně komplexní péči. „V praxi to znamená, že nebudeme muset převážet pacienty při vážném zhoršení zdravotního stavu na jiná pracoviště; než bude vybavení kompletní, bude tato rychlá vyšetření po dohodě zajišťovat vinohradská nemocnice,“ řekl Právu zastupitel Prahy 10 a místopředseda parlamentního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS).

Právě on na radnici prosazoval už v březnu, tedy několik měsíců před kolaudací zrekonstruované LDN, další úpravy. Ty znamenají odklad zahájení provozu a také další investice obecních peněz.

„Původně bylo to doplnění rozsáhlejší, včera ale rada schválila menší úpravy, tudíž by několik pater mělo fungovat nejpozději od prosince, případně ještě dříve,“ řekl Právu místostarosta Antonín Weinert (ČSSD). Podle něj bude LDN samotnou provozovat městská část, poskytovat doplněné služby by pak měli soukromníci, kteří by radnici formou nájemného splatili investované peníze.

Zdánlivě jde tedy pouze o zpoždění provozu LDN, které bude kompenzováno lepším standardem léčby. To tvrdí alespoň místní ODS a hlavně poslanec Šťastný. Podle zdroje Práva z vedení pražské ČSSD je ale „veřejným tajemstvím“, že je to právě on, kdo má na samotné zařízení zálusk.

„Podle všeho to bude chtít provozovat, nebo v případě privatizace převzít, tedy se mu hodí, že do toho nyní jdou všechny tyto investice,“ řekl Právu zdroj. Podobné „klepy“ se šíří i mezi zastupiteli dalších politických stran. To ale Boris Šťastný odmítá. „To je naprosto vyloučené, nejde o to, že bych to nemohl dělat, hlavní argument je podmínka, která platí od převodu budovy ze státu na obec a říká, že musí budova zůstat v majetku městské části a musí v ní být zachováno zdravotnické zařízení,“ řekl na dotaz Práva poslanec. „Nikdy jsem v oblasti zdravotnictví nepodnikal,“ dodal.

Spekulace o svém vlastním zájmu označil jako hloupé fámy a hru před volbami, která má poškodit jeho nebo vedení Prahy 10 před krajskými volbami.

Za pravdu mu nakonec dávají i ostatní zastupitelé, kteří se shodují, že o privatizaci LDN zatím nepadlo ani slovo.

Hůře už jsou na tom argumenty, kterými vedení radnice zdůvodňuje nutnost nynějšího rozšíření provozu v LDN. To bylo totiž už v původním projektu jako neodůvodněné odmítnuto.

Zřízení rentegenu, magnetické rezonace, laboratoře a dalších pracovišť nyní považují zastánci rozšíření nemocnice za podmínku kvalitní péče, někteří v tom ale vidí neúčelné plýtvání penězi a tvrdí, že tato pracoviště nebudou dostatečně využívána.

Jakub Mračno, Právo

Složité pozadí sporů kolem vršovické LDN
Ohodnoťte tento článek!