Smlouvu VZP s protonovým centrem bude znovu řešit obvodní soud

Proton Therapy Center, PTC

Trestní kauzou údajného pokusu o zneužití pravomoci při uzavření smlouvy mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a protonovým centrem se bude muset znovu zabývat obvodní soud.

Městský soud v Praze vyhověl odvolání státního zástupce proti osvobození někdejšího nuceného správce VZP Antonína Pečenky a vrátil případ k novému projednání. Informaci České televize ČTK potvrdila mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že o zrušení zprošťujícího verdiktu rozhodl odvolací senát ve středečním neveřejném zasedání.

„Stejně jako po vynesení předchozího rozsudku i nyní říkáme, že si počkáme na pravomocný verdikt. Pro klienty VZP se nic nemění na tom, že kdo protonovou terapii skutečně potřebuje, tomu ji VZP uhradí,“ sdělil ČTK mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Kauza se týká smlouvy VZP s firmou Proton Therapy Centre Czech z roku 2006. Dokument předpokládal uzavření další smlouvy, která by protonovému centru po dobu 15 let garantovala hrazení léčebných výkonů pro 1650 pacientů ročně. Podle obžaloby Pečenka podpisem smlouvy s protonovým centrem zneužil svou pravomoc, protože VZP nevypsala výběrové řízení a o kontraktu navíc nevědělo ministerstvo zdravotnictví. Pojišťovně tak mohla vzniknout miliardová škoda, tvrdí obžaloba.

Obvodní soud ale loni v listopadu rozhodl, že Pečenkovo jednání nebylo trestným činem, i když uzavření smlouvy z roku 2006 provázela řada nestandardních okolností. „Obžalovaný svým jednáním nenaplnil znaky skutkové podstaty trestného činu,“ zdůvodnil verdikt předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 3 Radek Mařík. Podmínky v kontraktu podle něj nebyly ekonomicky nevýhodné a způsobilé opatřit někomu prospěch.

Pečenka, kterého do funkce nuceného správce pojišťovny jmenoval jako svého náměstka tehdejší ministr David Rath (tehdy ČSSD), uzavřel smlouvu o smlouvě budoucí jen několik dní předtím, než v roli správce skončil. Tento postup údajně náležitě neprojednal a dokument hned potvrdil razítkem ministerstva zdravotnictví. Za pokus o zneužití pravomoci mu hrozilo tři až deset let vězení, státní zástupce Pavel Prygl pro něj požadoval nejpřísnější možný podmíněný trest. Po loňském zproštění obžaloby se na místě odvolal, soud nyní jeho odvolání vyhověl.

Lékař Pečenka obžalobu odmítá. Trvá na tom, že jeho záměrem bylo zavést v Česku nejmodernější technologii léčby. Pojišťovna by podle jeho výpočtů ušetřila tři miliardy korun.

Ohodnoťte tento článek!