Přejít na obsah

Smlouvy podepíší noví vlastníci za 14 dnů

zpět
5.6.2007

Noví vlastníci deseti menších středočeských nemocnic a léčeben podepíšou smlouvy o převodu zdravotnických zařízení zřejmě 19. června. Do té doby musejí kupci složit 30 procent kupní ceny, zbylou částku jsou pak povinni uhradit do deseti dnů...

Kraj rozhodl o prodeji zařízení zhruba před měsícem.

Na nové vlastníky by všechny nemocnice měly přejít ještě před začátkem prázdnin. ČTK o tom informoval mluvčí středočeského hejtmanství Martin Kupka.

„V úterý 5. června vyzvou oblastní nemocnice, pod které doposud privatizovaná zařízení spadala, vybrané účastníky soutěže, aby 19. června podepsali smlouvy a do tohoto data také zaplatili 30 procent kupní ceny daného zařízení,“ řekl Kupka.

Podle mluvčího je termín převodu nemocnic naplánován tak, aby již měli všichni noví vlastníci vyřízenou platnou registraci zdravotnického zařízení, která je nutná k provedení převodu.

„Chceme, aby byly všechny nemocnice převedeny do začátku druhého pololetí roku 2007, což je datum výhodné jak z hlediska vyúčtování, které je prováděno pololetně, tak i plateb pojišťoven, které jsou vázány čtvrtletně,“ dodal Kupka.

O prodeji deseti zdravotnických zařízení za 466 milionů deseti vybraným zájemcům rozhodl kraj 9. května. I přes nesouhlas opozičních sociálnědemokratických zastupitelů návrh na prodej deseti nemocnic a léčeben zastupitelstvem prošel.

Vládnoucí koaliční strany, které privatizaci prosazovaly, totiž mají v zastupitelstvu většinu.

ČSSD se nelíbilo zejména to, že kraj prodává nemocnice pod jejich současnou účetní hodnotou, která činí 1,2 miliardy korun. V zastupitelstvu neúspěšně prosazovali bezúplatný převod nemocnic na města.

Proti prodeji zařízení je i několik tisíc obyvatel, zejména z Rakovnicka, kteří se obávají omezení zdravotní péče či rušení některých oddělení, a proto se podepsali pod petici odmítající privatizaci.

Téměř půl miliardu korun, kterou kraj prodejem získá, hodlá investovat zpět do zdravotnictví. Peníze podle hejtmana Petra Bendla (ODS) investuje zejména do modernizace pěti velkých oblastních nemocnic a také do záchranné služby.

Nejvíce, přes 103 milionů korun, získá kraj od společnosti Meda prodejem nemocnice v Mělníku. Nejméně, téměř osm milionů korun, zaplatí za nemocnici v Brandýse nad Labem společnost PP Hospital.

Ve výběrovém řízení uspělo vedle soukromých firem i město Nymburk, které za tamější nemocnici nabídlo 87 milionů korun.

Privatizaci kraj zahájil loni v prosinci. K prodeji či pronájmu nabídl nemocnice v Berouně, Brandýse nad Labem, Mělníku, Nymburku, Hořovicích, Rakovníku a Třebotově.

Dále také Ústav pneumologie a onkologie Na Pleši, léčebny dlouhodobě nemocných ve Vojkově a Prčici a Geriatrické a rehabilitační centrum v Kladně.

V případě léčebny ve Vojkově radní žádného zájemce nevybrali, nelíbila se jim žádná ze zaslaných nabídek.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Smlouvy podepíší noví vlastníci za 14 dnů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Smlouvy podepíší noví vlastníci za 14 dnů

Komentáře

další 2 komentáře
vratislav kraus seni Smlouvy podepíší noví vlastníci za 14 dnů  | 5. 06. 2007 16:25

No jistě! Je třeba si pospíšit!Jen blb by nekoupil majetek v ceně několika set milionů za pár desítek milionů!Event. dluh l0-20 mil. se smaže klasicky: 1/snížením platů zaměstnanců a zčásti jejich propuštěním, 2/uzavřením "prodělečných" provozů /např.traumacentra aj./bez ohledu na potřeby regionu-holt budou jezdit pacoši "trochu dál" 3/A světe div se !! investicí!!/samosebou s bombastickou reklamou v tisku pro oblbnutí národa/.Koupíme např.kardiolinku a najmeme na vedlejšáky doktory z Prahy,aby nám jezdili stentovat,to je přece vejvar!Pojišťovna nám to schválit musí,jsme nový právní subjekt a regulační opatření se na nás nevztahují /tuším 2 roky?/. 2-3 roky to kvičení zaměstnanců vydržíme,pak jim trochu "přihodíme" a jsme za vodou.Ale platy potřebným /managementu/a repre-vozidla ty si vezmeme na leasing samosebou hned!

kocour mikes taky bych rad  | 5. 06. 2007 09:44

vedel, zda nove prevedene nemocnice musi projit vyberovym rizenim pred podpisem smluv s pojistovnami. Nebo se to odbude nejakym "ulehcenim situace" ? Kdyz privatni ordinaci chci preklopit na sro, tak to lehce a jednoduse neslo...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné