Smlouvy pojišťoven s lékaři budou účinné asi až zveřejněním

stetoskop, klávesnice, dokumenty, počítač

Smlouvy zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi budou účinné zřejmě až se zveřejněním. Pojišťovny taky nebudou moci nabírat nové klienty prostřednictvím jiných firem. Novinky přinese takzvaná transparenční novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou v pátek 19. 6. schválila Sněmovna.

Poslanci do předlohy, kterou nyní posoudí senátoři, odmítli vložit ustanovení, podle kterého by si pacienti mohli legálně připlácet za dražší zdravotnické služby.

O návrhu poslanců ANO Radky Maxové a Miloslava Janulíka o dobrovolné spoluúčasti pacientů na dražších, nyní nehrazených službách se vedla nejdelší debata. Úprava by spočívala v tom, že pacienti by měli možnost doplatit rozdíl mezi částkou, kterou běžně hradí pojišťovna, a skutečnou cenou dražší služby. Nyní se to údajně řeší například sponzorskými dary.

„Návrh je velmi nebezpečný,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Hrozí podle něj to, že pacienti by si museli připlácet za jakýkoli zdravotní prostředek, například operační nástroje, nikoli jen třeba za lepší klouby nebo za lehčenou sádru, jak tvrdí navrhovatelé.

Za návrh se postavili předkladatelé, kteří tvrdí, že nejde o nadstandardy a že je v souladu s ústavou, a občanští demokraté. „Chceme zlegalizovat současný stav,“ zdůraznil Janulík. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury jde o to, aby si lidé mohli zaplatit jen rozdíl a nemuseli platit celý dražší zdravotnický prostředek.

Pro návrh ANO hlasovalo 70 ze 164 přítomných poslanců, 75 jich bylo proti. Němeček slíbil, že o záležitosti se musí vést politická i odborná debata, k níž je ministerstvo připraveno.
Navázání účinnosti smluv zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi na jejich zveřejnění prosadil do novely zdravotnický výbor. Vládní varianta předpokládala jen zavedení až desetimilionové sankce za nezveřejnění ujednání.

Sněmovna zahrnula do novely i další návrhy výboru, bude tak zachována současná výše rezervních fondů zdravotních pojišťoven a pacienti budou moci měnit pojišťovnu ve dvou termínech za rok místo nynějšího jednoho. Ke sloučení dvou pojišťoven má být nutný souhlas nejméně dvou třetin členů správních rad. Zákon zahrne nově i vzácná onemocnění. Nezpřísní ale střet zájmů členů správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Lidovec Ludvík Hovorka prosadil rozhodování vlády o sloučení zdravotních pojišťoven, když se předtím k návrhu vyjádří ministerstva zdravotnictví a financí. Pojišťovny budou moci požádat o sloučení jen v případě, pokud nejméně půl roku neplní závazky. Kritici poukazovali na to, že pojišťovny, které by se chtěly sloučit, by tak mohly postupovat záměrně. Sněmovna schválila taky návrh Maxové, podle kterého budou mít lidé nad 65 let věku plošně hrazené očkování proti pneumokokům. Bude dobrovolné.

Neuspěl naopak Rostislav Vyzula (ANO) s požadavkem na změnu ve schvalování finančních výpomocí pojišťovnám. Rozhodoval by ministr financí po projednání s ministrem zdravotnictví, nyní je tomu naopak. Sněmovna neschválila ani další Vyzulův návrh, jenž by posílil postavení ministerstva financí v navrhování kandidátů do správních rad zaměstnaneckých pojišťoven.

Vyzula stáhl svůj sporný návrh, který by podle něho zajišťoval, aby byl na trhu vždy aspoň jeden plně hrazený lék. Ministerstvo zdravotnictví míní, že by kvůli němu ceny a úhrady u některých zdravotnických přípravků vzrostly, případně by nemohly klesnout.

Vládní norma zakáže pojišťovnám nábor klientů přes jiné firmy pod až pětimilionovou sankcí. Pojišťovny taky budou muset dávat ministerstvům zdravotnictví a financí a na návrh výboru i Českému statistickému úřadu data, která ministerstvům poslouží hlavně k vytváření cen.

Ohodnoťte tento článek!