Smlouvy s pojišťovnami má už většina nemocnic

dohoda, ruce, smlouva, lékaři

Podepisování smluv mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami v těchto dnech finišuje, valná většina už nové smlouvy má, zbytek je bude mít nejpozději v půli února. Vyplynulo to ze shodného vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a Svazu zdravotních pojišťoven (SZP). Většina smluv je na pět let, v některých už jsou zahrnuty změny v rozsahu péče, na kterých byla shoda. Kde nebyla, jsou smlouvy na 18 měsíců a vyjednávání pokračuje.

„Více než rok trvající krize vzniklá vypovězením smluv zdravotními pojišťovnami všem 189 nemocnicím akutní i následné péče končí. Smlouvy jsou již podepsány nebo budou podepsány v nejbližších dnech,“ sdělil ČTK předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který je mluvčím krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů.

Na akutní nemocniční péči uzavřela VZP smlouvy k včerejšímu dni se 144 ze 151 poskytovatelů, je to 95 procent smluv. Na následnou péči, hospice a další péči je uzavřeno přes 93 procent smluv, má je už 233 z 250 poskytovatelů. Zbytek smluv uzavře VZP do půlky února, řekl ČTK ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň.

Místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala ČTK potvrdil, že smlouvy se podepisují se všemi zdravotními pojišťovnami. S VZP měly problém asi tři nemocnice, dostaly jinou nabídku, než očekávaly, vše se ale daří vyřešit smírně.

Tajemnice SZP Jaroslava Těšitelová ČTK řekla, že v podepisování smluv pokračují všechny pojišťovny. Svaz neeviduje počet uzavřených smluv, ani neuzavírá smluvní vztahy a nekontroluje jejich uzavírání. „Můžeme konstatovat, že zdravotní péče v nemocnicích bude pro pojištěnce zaměstnaneckých pojišťoven zajištěna,“ uvedla.

Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková ČTK řekla, že největší zaměstnanecká pojišťovna má podepsáno 96 procent smluv s akutními nemocnicemi, na následnou péči sto procent, žádná lůžka se tam nerušila. „Naopak chceme následnou péči posílit,“ zdůraznila.

Podle původních plánů chtěla VZP zrušit v nemocnicích 10.000 akutních lůžek a část z nich přeměnit na lůžka následné péče. Meziročně bylo zrušeno 2600 akutních lůžek. Síť se tedy zúží zatím méně, než VZP očekávala, a výdaje na péči tak klesnou méně, než plánovala.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek ČTK řekl, že aktuální situaci se zpožďováním plateb za péči vyřešila takzvaná předsunutá platba – stát poslal peníze za své pojištěnce dřív, VZP už je má na účtu. Celkem 2,6 miliardy bude muset VZP vrátit ve dvou splátkách v prosinci a lednu.

„Budeme platit včas, což je důležité pro vzájemný vztah s našimi partnery, tok peněz se nenaruší,“ řekl Kabátek. VZP hledá podle něj cesty k vyrovnané bilanci – chtěla by uspořit třeba na lécích a zdravotnických prostředcích a povede aktivní revizní politiku.

VZP už má několik cenových soutěží připraveno, Kabátek se chce domluvit s fakultními nemocnicemi, že se udělají tyto soutěže najednou pro všechny. S větším objemem dodávky může výrazně klesnout cena.

Ohodnoťte tento článek!