Přejít na obsah

Smrt pacienta po operaci kýly zavinil vadný filtr

zpět
19.7.2011
operace, chirurhie, chirurgové
zvětšitoperace, chirurhie, chirurgovéZdroj: webdoc.nyumc.org

operace, chirurhie, chirurgové | Zdroj: webdoc.nyumc.org

 

Vadný filtr v narkotizačním přístroji byl zřejmě příčinou úmrtí šedesátiletého pacienta po operaci kýly v liberecké nemocnici.

Podle deníku Právo to vyplývá z prvních výsledků šetření policie, Státního ústavu pro kontrolu léčiv a výrobce narkotizačního přístroje Fabius GS, firmy Dräger Medical. Jejich závěry prý směřují k tomu, že nemocnice zanedbala údržbu filtru.

Ten má být podle oborníků vyměněn po operaci každého pacienta, nejdéle každý den. Pokud není filtr dostatečně průchodný, pacienti v narkóze nemají dost kyslíku a může u nich dojít i k trvalému poškození mozku. Šedesátiletý pacient zemřel po operaci tříselné kýly s příznaky masívní plicní embolie.

Policie a SÚKL nyní prověřují, jestli byl filtr vyměňován pravidelně. Podle Práva ovšem personál nemocnice kontaktoval v den operace servisní techniky přístroje s tím, že filtr dostatečně nefunguje. Po dohodě s technikem měl personál funkčnost filtru vyzkoušet na umělé plíci, což se však zřejmě nestalo.

Když potom u pacienta nastala kvůli neprůchodnému filtru dechová zástava, anestezioložka ji nezaznamenala a zpočátku vůbec nereagovala na pokles kyslíku v krvi.

Tím, zda personál dodržel veškeré postupy, se v pátek přímo na místě několik hodin zabývala kontrola ze SÚKL. Ústav ovšem do pravomocného rozhodnutí nemůže poskytovat bližší informace, řekla deníku jeho mluvčí Lucie Šostková. Generální ředitel krajské nemocnice Liberec však Právu sdělil, že prvotní závěr SÚKL je takový, že nastala „porucha pomůcky na jedno použití“. Nemocnice se má k závěru kontroly vyjádřit do středy.


Komentovat článek: Smrt pacienta po operaci kýly zavinil vadný…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Smrt pacienta po operaci kýly zavinil vadný…

Komentáře

další 3 komentáře
iso Domnívám se, že  | 25. 07. 2011 23:35

právě v péči čínského lékaře by to tak daleko nemohlo dojít. Prostě by se tomu předcházelo. Léčba se totiž pohybuje někde jinde. Proto by bylo velmi dobré, kdyby se tyto dvě medicíny dokázaly propojit, tak, jak již jinde ve světě. Úžasně by se to doplňovalo. Kdyby šlo tedy o pacienty. Jenže ono možná více vítězí zisky.

chonda To by se nemohlo zcela určitě stát  | 25. 07. 2011 10:00

Sakra, to je škoda, že je ten net tak anonymní. Protože čínského lékaře, který neoperačně vyřeší kýlu, to bych velmi rád viděl naživo...

iso To by se nemohlo zcela určitě stát  | 19. 07. 2011 14:53

čínskému lékaři. Proč? Protože žádný filtr či stroj nepotřebuje. A na rozdíl od toho co se stalo - jeho výsledek bude úspěšný.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné