Přejít na obsah

Smrt šumavského lékaře

zpět
20.7.2007

V článku najdete odkaz na reportáž z pořadu Na vlastní oči věnované případu MUDr. Doula, který se zastřelil v kanceláři VZP, a její přepis. "Když mi minulou středu zavolal doktor Doul, zda si nechci natočit první oběť VZP, považoval jsem to za běžný nářek lékaře..."

Reportáž můžete zhlédnout ZDE.

Přepis pořadu:

Josef KLÍMA, moderátor: Když mi minulou středu zavolal doktor Doul, zda si nechci natočit první oběť VZP, považoval jsem to za běžný nářek lékaře, který má běžné problémy s pojišťovnou a odkázal jsem ho na září, kdy končí naše letní speciály. Netušil jsem, že myslí slovo oběť doslova. Že se o chvíli později zastřelí přímo v prachatické pobočce VZP.

„Já, doktor Bohumír Doul, při pocitu plného fyzického i duševního zdraví prohlašuji, že jde o suicidium čistě bilanční. Ve skutečnosti je však vrahem totalitní, arogantní a v některých případech, které jsem měl možnost detailně pozorovat, z lidského hlediska i vyloženě zločinecká organizace Všeobecná zdravotní pojišťovna. Je to stát ve státě, který bohužel pořád ještě dovoluje trestat snahu a pronásledovat sebemenší úspěch. Při pracovním vytížení, které lze u lékaře v terénu předpokládat, není možné ubránit se armádě organizovaných a vycvičených lumpů, kteří si sami stanovují pro ně výhodná pravidla. Sami rozhodují o tom, kdo má pravdu, kdo zvítězí a kdo padne. Nedovelte už, kruci, konečně, aby zdravotníci nesoucí veškerou odpovědnost a zejména ne v často úplně bezbranní nemocní byli vystaveni zvůli této nebezpečné a zčásti, kterou jsem poznal na vlastní kůži, zavšivené organizaci. Ve Vacově 11. července 2007.“

Josef KLÍMA, redaktor: Toto prohlášení, které zaznělo v neděli v obřadní síni v malém šumavském městečku Stachy, napsal doktor Doul krátce předtím, než se minulý týden zastřelil v kanceláři prachatické pobočky VZP. Ještě tu po něm na parkovišti stojí trabant, kterým občas jezdil na návštěvy pacientů. Ovšem dříve než bylo zveřejněno, objevilo se v médiích okamžitě po jeho smrti prohlášení dotčené organizace. Podle ní si v posledních letech lékař neoprávněně účtoval řadu úkonů a způsobil jí škodu za statisíce korun. Kdo má tedy pravdu, lékař, který sám sebe označil za mučedníka, nebo úředníci, s nimiž vedl letitý boj? Tohle jsou záběry z reportáže, kterou jsme s doktorem Doulem natáčeli naposled. Tehdy vedl také boj s úředníky. Za pacienta, kterého jeho pomatená žena nutila vysadit léky, a léčila ho sezením na takzvaných léčebných kamenech tak dlouho až zmizel. Byl to lékař Doul, kdo tlačil na úřady, aby násilím vtrhli do domu. A když se to opravdu podařilo, našla policie jen starcovu mrtvolu. Jeho šílená žena si manžela pečlivě mumifikovala v podkroví.

MUDr. Bohumír DOUL: Tady převládá takový názor mezi místníma občanama zejména teda mezi občankama, že prostě ji k tomu vedly pohnutky, že prostě tak se s ním nechtěla rozloučit, nebo tak ho měla ráda, až prostě nechtěla to tělo vydat.

Josef KLÍMA, redaktor: Už tehdy mě zaujalo, jaký nezvyklý zájem v době všeobecné lhostejnosti, je venkovský lékař věnovat pacientovi. To ještě nikdo z nás netušil, že stovky pacientů, kterým pomáhal ve třech šumavských obvodech, mu přijdou poděkovat až když jemu samému nebude pomoci.

pacientka: Těžko se s ním loučím, páč mi zachránil život. Poněvadž mně praskl vřed, celou noc u mě byl a ráno mě odvezl do nemocnice do Strakonic, kde mě hned operovali. Říká, teto, slezla jste hrobaři z lopaty.

pacientka: Pan doktor byl strašně šikovnej, hodnej pan doktor a strašně nám moc pomohl, protože vlastně díky kvůli němu mám teďko devítiletýho syna Vašíka.

Josef UHLÍŘ, bývalý starosta Vacova: Když jsem přišel v roce 93, tak já jsem dělal starostu obce Vacov. Vzpomínám si, když začínal, tak přijel s trabantem a povídá: „Koupil jsem benzin a nemám ani korunu.“ Tak obětavej člověk, jako byl doktor Doul tady nebude. Sloužil v sobotu, v neděli, zavedl čtyřiadvacetihodinovou. Chtěl lidem vyhovět, tak zřídil sanitky, aby prostě, když babička potřebuje někam, tak aby jí tam dovezly.

Jiří LAZNA, kamarád A jako doktor hrozně obětavej. Už tu nejsou všichni lidi, který by vám to řekli, jo, ale jste mohl zavolat v noci, ve dvě ráno, kdykoliv přijel.

Josef KLÍMA, redaktor: Jeho lékařská kariéra začala v armádě. Uměl akupunkturu, fyziatrii, ORL, i ošetřovat úrazy. Proto se dostal ke sportovcům, z nichž někteří se s ním přátelili celý život. Že kladl lékařské poslání nad peníze, dokazuje historka z Kataru. Tam začátkem devadesátých let doprovázel naše sportovce.


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

TV Nova

Komentovat článek: Smrt šumavského lékaře

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Smrt šumavského lékaře

Komentáře

dalších 29 komentářů
Petr Bouzek Re:Re:Re:Pro všechny lékaře  | 29. 07. 2007 12:31

Děkuji za váš názor a aktivity jménem občanského sdružení Praktik.cz. Budeme rádi, pokud nás kontaktujete a pokud se budeme moci eventuelně ve svých aktivitách spojit. Můj e-ail je dr.bouzek@centrum.cz Bližší informace o sdružení na www.praktikcz.eu

Re:Re:Pro všechny lékaře  | 27. 07. 2007 13:21

Snažím se také v rámci svých známých, psala jsem článek do novin,já Vás přece nekritizuji,snažila jsem se o výzvu a podporu.Přišlo mi logické, že popud by měl vzejít od lékařů, oni se "perou" s úředníky pojišťoven a ví nejlépe jak se věci mají, navíc za nimi stojí ČLK a podobné organizace.

Pro všechny občany Re:Re:Pro všechny lékaře  | 27. 07. 2007 11:31

Vymlouváme se jeden na druhého. Pacienti se vypořádávají s nějakou nemocí a lékaři s existencí. To je záležitostí rozhodnutí celé občanské veřejnosti o formě jakou je ochotna akceptovat z návrhu politiků ve volbách. V demokratické společnosti není jiné řešení. Bohužel se to řeší pozdě, a to je o to bolestnější a složitější.Řešení drastického omezení zdravotní péče vyhláškami a neumožnění občanům podílet se nějakou formou financování na jejich zdravotní péči a vůbec o tom být informován je proti lidským právům a lidské svobodě rozhodovat se ve věcech svého zdraví.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné