Přejít na obsah

Snahou SÚKL je urychlení systému revizí

zpět
15.4.2010
mikrofon, média, rozhovor
zvětšitmikrofon, média, rozhovorZdroj: i.ehow.com

mikrofon, média, rozhovor | Zdroj: i.ehow.com

 

„Snahou Státního ústavu pro kontrolu léčiv je urychlení systému revizí. Zároveň je ale povinnen plnit veškeré požadavky legislativy,“ reaguje na kritiku ČLK Jindřich Kotrba, který má v lékovém ústavu úhrady a ceny léků na starosti.

Česká lékařská komora vás zkritizovala za nedodržování zákona v souvislosti s revizí úhrad. Jak na tuto kritiku reagujete?

Aby bylo možné zahájit revizi úhrad, bylo nutné přehodnotit dle nových legislativních pravidel maximální ceny výrobce u všech léčivých přípravků se stanovenou úhradou ze zdravotního pojištění (3 937 léčivých přípravků). Díky provedenému přehodnocení cen, které SÚKL provedl v roce 2008, předpokládané roční úspory na straně pacientů i zdravotního pojištění dosáhly výše 2,8 mld. Kč. Dále vzhledem k provedenému přehodnocení vzrostl počet léčivých přípravků plně hrazených ze zdravotního pojištění zhruba o třetinu. Státní ústav pro kontrolu léčiv pak na konci roku 2008 mohl zahájit vlastní revizi úhrad. Pro rychlejší průběh správních řízení, ale i pro zvýšení transparentnosti, SÚKL od roku 2009, pravidelně před vlastním zahájením správního řízení, zveřejňuje návrhy všech hodnotících zpráv k připomínkování tak, aby bylo možné připomínky řešit v co nejkratším termínu. Dále byla v rámci tzv. Janotova balíčku schválena změna způsobu doručování veškeré dokumentace v průběhu správního řízení k cenám a úhradám. Nově od 1.1.2010 je veškerá dokumentace zveřejňována prostřednictvím veřejné vyhlášky. Z výše uvedeného je patrné, že snahou SÚKL je právě urychlení celého systému. SÚKL je ale zároveň povinnen plnit veškeré požadavky legislativy. ČLK ale tvrdí, že díky nedodržení zákona přišel stát o miliardy korun…

První úspory státu, resp. zdravotních pojišťoven, plynoucí z revize úhrad léčivých přípravků se uplatňují již od října minulého roku, kdy nabyla právní moci první rozhodnutí. Z rozhodnutí vydaných v minulém roce plynou odhadové úspory ve výši 30,9 mil. Kč. Z letošních dosud vydaných a pravomocných rozhodnutí plynou další odhadované úspory ve výši 2,402 mld. Prozatimní celková úspora se tedy odhaduje na 2,433 mld. Kč. Revize je však činnost průběžná a postupně s nabytím právní moci dalších rozhodnutí bude růst i možná úspora ze zdravotního pojištění. Je nutné si uvědomit i další aspekt a to, že úhrady léčivých přípravků vychází nejenom z cen evropských, ale i z cen na českém trhu. Dosahované úspory v rámci revize úhrad léků jsou u velkých skupin léčiv podmíněné právě snížením jejich cen v ČR, díky přehodnocení maximálních cen výrobce v roce 2008, ale také vstupem nových přípravků na trh, u kterých byla již cena ovlivněna novými legislativními pravidly. Provedení komplexní revize úhradového systému v roce 2008, by tak z důvodu dosud nesnížených cen přípravků na českém trhu, nedosahovalo úspor blížící se současné výši. Další revize vstoupí v platnost příští měsíc? Kolik předpokládáte že by se mělo ušetřit? Ke dnešnímu dni není možné informovat o předpokládaných úsporách, a to s ohledem na možnost odvolání účastníků řízení u vydaných rozhodnutí, ale také s ohledem na vyjádření MZ ČR k již odvolaným rozhodnutím. Bude již nyní probíhat revize každoročně? V prezentaci jsme si dovolili revizi systému přirovnat ke stavbě domu, kdy SÚKL začínal na „zelené louce“. Z dřívejšího systému nebyla žádná data, která by bylo možné použít v rámci revize, neexistovaly ani údaje, které by bylo možné třeba jen aktualizovat. Ve chvíli, kdy v rámci revize byly shromážděny veškeré potřebné údaje, je každá následující revize spíše o aktualizaci dat a o reakci na aktuální stav trhu.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Snahou SÚKL je urychlení systému revizí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Snahou SÚKL je urychlení systému revizí

Komentáře

další 4 komentáře
Graf Zákon je cár papíru?  | 16. 04. 2010 12:26

Vážený, nepodepsaný! Snížení cen možná ke snížení nákladů nepovede. Ale Vám osobně je jedno, zda za desetikorunu dostanete housky 3 či 5. Budou-li ceny léků nižší, bude možno léčit více pacientů. A o to snad běží... Graf

j Zákon je cár papíru?  | 15. 04. 2010 14:12

Ale ale, pane inženýre. Že zákon je v naší republice cár papíru, přece všichni víme, ne? Viz regulační poplatky vs kraje a řetězce... Prý je zákon špatný a poplatky nesmyslné. Pokud by nesplnění zákona bylo možno omluvit jeho "špatností" a "nesmyslností", ztěží bychom mohli Česko považovat za vyspělý právní stát! Ještě dovětek - snižování cen a úhrad nikde v Evropě k poklesu nákladů na léky nevede. Pokud nebude regulace na straně poptávky, příp. nabídky, tak se vždycky najde dost pacientů- za snížené ceny jich bude víc, což je nakonec fajn, ale k úsporám to nevede.

Naděnka dost dobré  | 15. 04. 2010 13:58

Ahoj Nadi, zasílám k informaci napiš prosím zda to otevřeš. Pusu Pavča :o)))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné