Přejít na obsah

Šnajdr chce snížení zdravotního pojištění o jedno procento

zpět
10.2.2009

Záchranný plán pro boj s krizí zahrne i zdravotnictví. První náměstek ministryně Marek Šnajdr včera potvrdil, že navrhuje snížit o jedno procento platby zdravotního pojištění. Nyní odvádí z platu každý zaměstnanec 4,5 procenta a devět procent dává jeho zaměstnavatel. Dohromady tedy 13,5 procenta. Šnajdr také navrhuje, aby stát zvýšil své platby za děti, důchodce a nezaměstnané...

„Je to jedna z variant,“ řekl Šnajdr k návrhu. Šnajdr chce snížit o jedno procento zdravotní pojištění u zaměstnavatelů, nebo toto snížení rozdělit mezi zaměstnance a zaměstnavatele půl na půl. Snížením pojistného by klesly náklady firem na zaměstnávání lidí a zároveň by lidem stouply čisté příjmy.

Zdravotní pojišťovny by snížením pojištění přišly ročně o 10 až 12 miliard. Výpadek by podle Šnajdra uhradil státní rozpočet - stát by měl platbu za státního pojištěnce zvýšit o 200 korun. Státní rozpočet by to stálo navíc ročně 13 až 14 miliard.

Ekonomická krize se už projevila ve výběru zdravotního pojištění za leden. Zdravotní pojišťovny ohlásily ze první měsíc roku až dvacetiprocentní propad výběru pojistného. Podle odhadu pojišťoven se vybere letos až o 12 miliard méně, podle odhadu ministerstva asi o osm.

Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Ladislava Fridricha jsou pojišťovny i v této situaci schopny „za pomoci svých rezerv letošní péči ufinancovat“. Na kontech pojišťoven bylo koncem roku asi 30 miliard korun, část byla na úhradu vykázané péče, část, zhruba sedm miliard, byly rezervy.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Šnajdr chce snížení zdravotního pojištění o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Šnajdr chce snížení zdravotního pojištění o…

Komentáře

dalších 16 komentářů
Čtenářka Re:Re:Re:Jak je to se Šnajdrem  | 11. 02. 2009 13:45

A právě systém hospodaření byl pro pana náměstka dost velký problém, na který nebyl připraven. Velmi se divil, jaký okruh otázek dostává a odpovídal s tím, že je teprve bude řešit. Ono je něco jiného 20 min debata v médiích a něco jiného je poslouchat jeho názory dvě hodiny. Např. se velmi divil, že fakulta nemocnici neproplácí výuku studentů atd. Ale o tom by se dalo diskutovat hodně dlouho. Já mám averzi k úředníkům jako takovým a pan náměstek mě v tom jen utvrzuje.

Ignácius Reilly Re:Re:Re:Jak je to se Šnajdrem  | 11. 02. 2009 12:25

"Kliniky vedou lidé, kteří jsou profesory universit a výsledky všichni známe. Chronické propadání fakultních nemocnic do dluhů." Božíčku, takže fakultní špitály jsou v dluzích proto, že není jasně definován jejich poměr k univerzitě? Co je to za p......u!? Není to třeba tím, že výkony NEJSOU ZAPLACENÉ V JEJICH REÁLNÉ HODNOTĚ A NÁROČNOSTI?! Kdyby to nebylo dle ANANAS bodníku, resp. zk....ých paušálů, asi by to vypadalo jinak. Bože můj, moje pylorická záklopka mě z Tebe zase bolí, ty modrá, resp. stříbrná nulo.

Silver69 Re:Re:Jak je to se Šnajdrem  | 11. 02. 2009 10:00

O fakultních nemocniccích jsem ho osobně viděl diskutovat několikrát a mám naopak pocit, že se oponenty nenechal vylákat do nějakých nesmyslných detailů a držel se podstaty. S podstatou problému souhlasím a dovolím si ji připomenout. O nic více ani méně se nejedná. Diskuze o tom, jestli to budou akciové splečnosti nebo neziskové nemocnice a nebo cokoliv jiného je jenom kouřová clona, kterou vypustili oponenti současné reformy ke zmatení pojmů. Jedná se o to, aby bylo jasně definováno, kdo bude universitní nemocnice platit a kdo je bude řídit. Současný systém je neudržitelný, protože je vše placeno ze zdravotního pojištění, které je ovšem určeno k úplně jinému účelu. A není nijak právně definováno, co kdo dělá za službu a kolik za to platí. Kliniky vedou lidé, kteří jsou profesory universit a výsledky všichni známe. Chronické propadání fakultních nemocnic do dluhů. Tu se některému ministrovi zadaří dosadit dobrého ředitele a FN se na chvilku vzpamatuje, ale ředitelé se střídají jak apoštolové na oroji a celkově to jde stále do kytek.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné