Přejít na obsah

Šnajdr: Za odvolání Hellerové ponese ministr zodpovědnost

zpět
14.9.2010
ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR
zvětšitministerstvo zdravotnictví, MZ ČRZdroj: wikimedia.org

ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR | Zdroj: wikimedia.org

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger čelí kritice kvůli odvolání náměstkyně Hellerové. Ostrými slovy jeho rozhodnutí okomentoval Marek Šnajdr i exministr Tomáš Julínek. Sama Hellerová chápe tento krok jako politický a odmítá jakékoliv pochybení.

Náměstkyně byla dlouhodobě za svou práci kritizována jak Českou lékařskou komorou, tak dalšími odbornými organizacemi. Komora několikrát vyzvala ministra, aby ji odvolal.

„Své odvolání považuji za politický krok. Jako členka ODS jsem na ministerstvu prosazovala plnění koaliční dohody, jejíž některé body nebyly plně v souladu s názorem ministra. Ten však nakonec vyslyšel žádosti o mé odvolání od odpůrců pravicových reforem,“ reagovala Hellerová na odvolání pro ČTK.

Ministerstvo jako důvod pro ukončení spolupráce uvedlo, že náměstkyně postupovala pomalu při přípravě nových rozvojových kroků v oblasti vzdělávání a zdravotní péče, to ale Hellerová odmítá.

„Naopak z jeho strany byla patrná nedůvěra ke všemu, co bylo připravené před jeho nástupem. Zásadně požadoval vše komplexně revidovat, čímž se proces reforem v podstatě zastavil,“ zdůraznila bývalá náměstkyně.

Julínek: Na grémiu se tím budeme ještě zabývat

Heger svým rozhodnutím šokoval politiky z ODS, exministr Tomáš Julínek tento krok označil jako narušení koaliční spolupráce, hodlá se tím ještě zabývat na grémiu strany.

Dodal, že Hellerová byla jediným náměstkem, který byl na ministerstvu při přípravě jeho reformy, a nechápe, proč se Heger zbavuje zkušeného člověka.

„Samozřejmě si to může udělat po svém, ale důležitá je kontinuita. Pokud by chtěl pan ministr začínat od nuly, tak se žádných reforem v tomto volebním období nedočkáme,“ podotkl Julínek.

Rozzlobení neskrýval ani Šnajdr

Velmi ostrým prohlášením reagoval na odvolání bývalý první náměstek ministra zdravotnictví a nyní poslanec za ODS Marek Šnajdr.

„Odvolaná náměstkyně Markéta Hellerová je nejen respektovaným odborníkem, ale rovněž reprezentantem nejsilnější koaliční strany - ODS - na resortu ministerstva zdravotnictví. Tento krok proto považuji za nabourání koaliční spolupráce a důvěry, za jehož důsledky nese plnou zodpovědnost ministr Heger. Důvody uváděné ministrem Hegrem považuji za lživé a prokazatelně vyvratitelné, neboť je-li uváděným důvodem odvolání paní doktorky Hellerové nečinnost ministerstva zdravotnictví v posledním období, pak osobou zodpovědnou za tento stav je nepochybně někdo jiný,“ uvedl Šnajdr.

Po odvolání Hellerové má Heger ve funkci čtyři náměstky: Pavelku jako prvního náměstka, zdravotně-sociální oblast a projekty elektronizace zdravotnictví má na starosti Jiří Schlanger, náměstkem pro legislativu je Martin Plíšek a náměstkem a současně hlavním hygienikem je Michael Vít.

Příští pondělí na ministerstvo nastoupí Petr Nosek, který bude náměstkem pro ekonomiku a zdravotní pojištění. Pokud Heger jmenuje nástupce či nástupkyni Hellerové, bude mít šest náměstků.


Klíčová slova

Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Související články

13.9. Ministr odvolal náměstkyni pro zdravotní péči Ministr odvolal náměstkyni pro zdravotní péči
16 příspěvků

Komentovat článek: Šnajdr: Za odvolání Hellerové ponese ministr…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Šnajdr: Za odvolání Hellerové ponese ministr…

Komentáře

dalších 90 komentářů
Rufus Moltke je Hellerova  | 17. 09. 2010 07:48

A vymysli si manipulace o doktorech. Kdyz si nekdo hraje na dobraka, jako Moltke [vim o vasich sluzbach a nizkych platech a proto jsem si nestezoval] je to vetsinou pekna svi.e. Tak on radeji vypada jako dobracek, neschopneho a nebezpecneho lekare neoznami komore a necha ho poskozovat sve spoluobcany. Tak to je peknej lump pani Hellerova.

Dr.Bouzek Zajímavé  | 16. 09. 2010 22:31

někdy si říkám člověče, co jste to za člověka, protože některé vaše příspěvky naznačují určité duševní obtíže. Který lékař proboha ordinuje údernicky? Zpětná vazba od pacientů je nedílnou součástí lékařské práce. Ono se ani jinak léčit nedá. Jenže některé věci korigoval lze, ale když děláte medicínu špatně a uděláte příliš chybné kroky, tak už je nespravíte. Nicméně neznám lékaře, který by léčil s absencí zpětné vazby. To snad ani není možné. To, jako že by nasadil jednorázově nějakou léčbu a už by pacienta v životě nikdy neviděl a bylo mu jedno, jak to s ním dopadne? Vy snad znáte nějaké lékaře, kteří takhle léčí?!. Okamžitě je nahlašte na Českou lékařskou komoru, protože to jsou potencionální vrazi!

člověk teda to nedá  | 16. 09. 2010 20:45

Dr Bouzek k Von Moltkemu, o hodnocení lékařů ,vaše vyjádření je alibistické, Prostě v medicíně a zdravotnictví to není až tak jednoduché,jak píšete.Zvláště v době kdy se ordinuje úřednicky a údernicky v systému, Který mnohé sám chybně nese a hlavně nemá zpětnou vazbu od pacientů, pro možnost včas napravovat chybné.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné