Přejít na obsah

Sněmovna asi neschválí přílepek o utajení odměn úředníků

zpět
10.8.2011
poslanecká sněmovna, parlament
zvětšitposlanecká sněmovna, parlamentZdroj: www.psp.cz

poslanecká sněmovna, parlament | Zdroj: www.psp.cz

 

Ministerstvo vnitra se domluvilo s poslancem Janem Vidímem (ODS), že formou poslanecké iniciativy požádá o vyškrtnutí formulace, podle kterého by úřady mohly dál tajit platy a odměny úředníků, z doprovodného zákona k návrhům reformních zdravotnických norem. ČTK informaci, kterou přinesl server Aktuálně.cz, potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Poslancům, které včera ČTK oslovila, se takzvaný přílepek nelíbí a nepodpořili by jej. Je tedy pravděpodobné, že schválen nebude.

Na pokus omezit právo na informace v pondělí upozornila mimoparlamentní Strana zelených. Ve věci počátkem června vynesl rozhodnutí Nejvyšší správní soud. Úřady podle něj musejí žadatelům tyto údaje poskytnout.

„Návrh vznikl ještě před rozhodnutím Nejvyššího soudu. Nyní už s ním nic nemůžeme dělat. Protože ministr (Jan Kubice) není poslancem, domluvili jsme se, že ho ve sněmovně s iniciativou zastoupí Jan Vidím,“ řekl Řepka ČTK. Předloha je nyní před projednáním ve zdravotnickém výboru a lze ji ještě měnit.

Takzvaný změnový zákon poslanci podpořili v prvním sněmovním čtení spolu s trojící reformních zdravotních zákonů. Nynější znění zákona o svobodném přístupu k informacím zakazuje uvádět údaje o „poskytování veřejných prostředků podle zákonů v oblasti sociální, poskytování zdravotní péče, hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti, stání podpory stavebního spoření a státní pomoci při obnově řízení“. Nyní by k tomu měly podle „přílepku“ přibýt „platy, odměny a další obdobná plnění poskytovaná z veřejných rozpočtů“.

Také ministerstvo zdravotnictví a TOP 09 a Starostové se chystají připravit pozměňovací návrh, aby byl přílepek zrušen, řekl dnes ČTK předseda této sněmovní frakce Petr Gazdík. Jde podle něho z věcného hlediska o nesmysl a z procesního pohledu o nepřípustný postup. Schválen nebude, zdůraznil Gazdík. „Jsme proti jakýmkoli přílepkům,“ podotkla také poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Další zástupkyně klubu Jitka Chalánková ale poznamenala, že frakce o záležitosti ještě nejednala.

Obdobně se vyjádřili také poslanci Věcí veřejných a opozičních ČSSD a KSČM. „Politickou vůli“ k odstranění přílepku má rovněž předseda zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS). Tvrdí, že záležitost bude napravena při jednání výboru a ve druhém čtení předlohy. Štastný ČTK řekl, že v rozjitřeném boji pravice s levicí o reformní zákony v prvním čtení nebylo vhodné o věci debatovat.

Za legislativní nešvar prvního řádu označila ustanovení vicepremiérka a místopředsedkyně VV Karolína Peake. „Ať se to komu líbí, nebo ne, pokud jsem placena z veřejných rozpočtů, má veřejnost právo zhodnotit adekvátnost mé odměny s výkonem,“ uvedla. Peake rovněž poukázala na to, že se koaliční strany v dodatku koaliční smlouvy zavázaly k sestavení pravidel pro platy a odměny manažerů podniků ve vlastnictví státu, krajů a obcí. Proti přílepku se vyslovily také poslankyně VV Lenka Andrýsová a Dagmar Navrátilová.

„Podle mého názoru tento přílepek do zákona nepatří a navrhnu našim poslancům hlasovat pro jeho vypuštění,“ řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Koaliční vláda podle něho často zneužívá utajené odměny k neodůvodněnému přeplácení ministerských oblíbenců. „Návrh považuji za zoufalou snahu zabránit oprávněným snahám veřejnosti znát platy vyplácené z veřejného rozpočtu,“ přidal se poslanec sociální demokracie Jeroným Tejc.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik připomněl, že komunisté odmítají zdravotnickou reformu od počátku, bez ohledu na „bezprecedentní přílepek“. „Ten samozřejmě nepodpoříme, neboť platy státních úředníků jdou zrovna tak z veřejných peněz jako platy ústavních činitelů a stejně tak má veřejnost právo je znát,“ uvedl Kováčik.


Komentovat článek: Sněmovna asi neschválí přílepek o utajení odměn…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Sněmovna asi neschválí přílepek o utajení odměn…

Komentáře

1 komentář
BOB Protikorupční vláda?  | 10. 08. 2011 13:18

Už jsem měl obavu, že nám politici potvrdí, že jim korupce nevadí!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné