Sněmovna asi schválí odklad projektu elektronické neschopenky

Projekt elektronické neschopenky od příštího roku spuštěn nebude, neboť tento uzákoněný termín nebude možné naplnit. Sněmovna proto pravděpodobně schválí zrušení termínu v zákoně o pojistném na sociální zabezpečení, jak to navrhla vláda. Její záměr dnes v nedokončeném prvním kole projednávání podpořila i opozice.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) poslancům řekla, že by projekt chtěla odložit o rok. Ministerstvo přitom v návrhu, který připravilo ještě pod vedením Jaroslavy Němcové (ANO), počítalo s dvouletou přípravou nových pravidel e-neschopenky, a tedy s jejich zavedením až od ledna 2021.

Práce na projektu měla podle dřívějšího vyjádření Němcové převzít Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která nemocenskou vyplácí. Postup ministerstva kritizovali zástupci ODS, TOP 09 i Pirátů. Podle nich řada nedostatků v projektu vznikla kvůli obstrukcím týmu bývalé ministryně.

Lékaři mohou elektronicky neschopenky vystavovat už nyní, a to od roku 2010. Mohou využít takzvané e-podání. Potřebují k tomu jen počítač s internetem a lékařský software, který službu e-podání podporuje. Musí se pak v ČSSZ registrovat. Tento úřad chce firmám od příštího roku umožnit, aby mohly dodatečně údaje o nemocných pracovnících přes počítač kontrolovat. Uvidí je ale až poté, co je správa obdrží poštou a do systému zadá, pokud doktoři nebudou tiskopisy vyplňovat elektronicky.

Podle údajů ČSSZ každý rok přibývá neschopenkových formulářů, které lékaři přes počítač posílají. V roce 2015 jich bylo 56.000 a loni 117.000.

Elektronické neschopenky měli doktoři dobrovolně používat od ledna. Vystavili by je a odeslali přes počítač. Údaje o pracovní neschopnosti zaměstnance by okamžitě mohl vidět jeho zaměstnavatel. Nemocní by nemuseli tiskopisy nosit do práce a mohli se jít rovnou léčit. Doklady by také hned měla ČSSZ.

Zatím není jasné, odkdy by e-neschopenky měly být pro lékaře povinné. Po zavedení elektronických neschopenek volají zaměstnavatelé. Chtějí díky tomu mít lepší kontrolu nad nemocnými zaměstnanci.

Ohodnoťte tento článek!