Sněmovna chce, aby vláda zvýšila platby za státní pojištěnce

Sněmovna vyzvala hlasy opozice vládu, aby letos zvýšila platbu do zdravotnictví za státní pojištěnce. Navýšení by mělo činit podle usnesení 50 korun za měsíc. Nyní dostávají zdravotní pojišťovny za státní pojištěnce, například za děti a důchodce, 723 korun měsíčně. Částka se několik let nemění.

Pojišťovny dají ročně na péči asi 220 miliard korun, navýšení by jim přineslo 3,6 miliardy.

Ministr Leoš Heger (TOP 09) možnost přílivu peněz uvítal, ale pochybuje, že vláda bude souhlasit. Mluvčí ministra financí Ondřej Jakob ČTK řekl, že z hlediska rozpočtu navýšení letos reálné není.

Pro usnesení, které navrhla komunistka Soňa Marková, hlasovalo 55 ze 108 přítomných poslanců, 49 vesměs koaličních poslanců bylo proti. Heger se hlasování zdržel.

O navýšení plateb za státní pojištěnce žádal ministr loni vládu neúspěšně. ČTK dnes řekl, že velmi pravděpodobně návrh předloží znovu, nebo bude požadovat „nějaké jiné mechanismy, které by kompenzovaly zdravotnictví růst DPH a mezd zdravotníků“.

„Situace státního rozpočtu nedává velkou naději, že s tím vláda bude souhlasit,“ řekl ministr a připomněl, že výběr pojistného klesá s tím, jak stoupá nezaměstnanost. Systém je už třetím rokem v napětí. Negativní bilanci zatížila také zvýšená DPH. „Takže nějakou podporu by systém zasloužil, já bych to určitě uvítal,“ řekl.

Výzvu kabinetu Sněmovna přijala po debatě o zprávě o hospodaření zdravotních pojišťoven za předloňský rok, kdy všechny skončily v červených číslech. Celková ztráta přesáhla pět miliard korun. Diskuse byla poměrně ostrá, z úst opozice padala i slova o tunelování zdravotnictví.

Marková kritizovala úhradovou vyhlášku, která je prý spolu s inflací a zvýšením DPH katastrofou pro nemocnice. Ministerstvo navíc podle ní bojuje se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. „Toto ministerstvo zdravotnictví dělá všechno pro to, aby české zdravotnictví nefungovalo pro pacienty,“ uvedla Marková.

Poukazovala na to, že navýšení plateb za státní pojištěnce měly ve volebním programu skoro všechny strany. „Nejenom že k tomu nedošlo, ale ono ještě pokračuje tunelování všeobecného zdravotního pojištění právě prostřednictvím rozhodnutí ministerstva a rozhodnutím této Poslanecké sněmovny,“ řekla Marková.

Heger označil slova o tunelování a o tom, že se systém zdravotnictví zhroutí, za „výkřiky ideologicko-politického rázu, které nemají opravdu žádnou podstatu“.

Hegera se zastal Jiří Štětina z VV. Podle něho se sice zdravotnictví tuneluje, ale ne vinou ministra. „Je to vina všech těch, kteří byli před ním,“ uvedl.

Zprávu o hospodaření pojišťoven poslanci neodsouhlasili. Právě kvůli způsobu schvalování je podle Hegera nejisté, zda usnesení o navýšení plateb, které Marková podala jako doprovodné, platí. „Pokud by platilo, tak samozřejmě ho vláda musí vzít na vědomí, ale určitě ji to nezavazuje k tomu, aby to udělala,“ shrnul ministr.

Ohodnoťte tento článek!