Přejít na obsah

Sněmovna dala šanci vládní novele o zdravotnických prostředcích

zpět
1.10.2009
zvětšitZdroj: internet

Zdroj: internet

 

Norma nově definuje některé pomůcky užívané ve zdravotnictví a stanoví pravidla pro klinické zkoušky. Novela zároveň převádí některé kompetence v oblasti klinických zkoušek z ministerstva zdravotnictví na SÚKL. Novela vychází ze směrnic EU...

Poslance ve zdravotním výboru čeká diskuse o vládní novele zákona o zdravotnických prostředcích. Sněmovna o tom rozhodla v prvním čtení. Norma nově definuje některé pomůcky užívané ve zdravotnictví a stanoví pravidla pro klinické zkoušky. Mezi pomůcky a prostředky se řadí například kyčelní klouby, náplasti, kardiostimulátory nebo umělé chlopně.

Novela zároveň převádí některé kompetence v oblasti klinických zkoušek z ministerstva zdravotnictví na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Novela vychází ze směrnic Evropské unie.

Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové měly být směrnice převedeny do české legislativy už v prosinci. Evropská komise prý už zahájila první kroky v řízení proti ČR. Proto ministryně žádala o to, aby dali poslanci návrhu šanci.

Poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) navrhl normu zamítnout už v prvním čtení. Obává se totiž, že ministerstvo do novely přidalo věci, které s příslušnými evropskými směrnicemi nesouvisejí. Vadí mu například převedení některých pravomocí na SÚKL, který je již tak podle něj přetížený.

Domnívá se také, že by norma mohla v důsledků vést je snížení úrovně a odpovědnosti státu za klinické zkoušky. Novela údajně navíc nahrává výrobcům a distributorům zdravotnických prostředků.

Ministryně s námitkami nesouhlasila a uvedla, že o případných problémech bude připravena diskutovat ve zdravotním výboru sněmovny.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Sněmovna dala šanci vládní novele o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné