Sněmovna hlasy ČSSD a KSČM zřejmě prosadí neziskové nemocnice

Sněmovna možná již příští týden rozhodne o zákonu, který počítá se vznikem sítě neziskových nemocnic. Pravicově laděný Senát normu odmítl, ve sněmovně ale mají většinu sociální demokraté a komunisté, kteří horní komoru asi přehlasují. Kováčik a Krákora řekli, že jejich strany chtějí sporný návrh prosadit…

Praha –

Předloha tak možná nakonec skončí u Ústavního soudu. Její kritici z řad pravicových politiků již dříve uvedli, že pokud ji parlament nakonec schválí, tak se na ústavní soudce obrátí. Na schůzi, která začíná v úterý 18. dubna, budou poslanci hlasovat o senátním vetu zákona. Pokud ho přehlasují, posoudí normu ještě prezident Václav Klaus. Kdyby ji i on vrátil sněmovně, měla by sněmovna o zákonu koncem května hlasovat ještě jednou, tedy už potřetí. Poprvé ho totiž schválila v únoru. K přehlasování Senátu a případně i prezidenta je třeba nejméně 101 hlasů. ČSSD a KSČM mají v dolní komoře dohromady hlasů 111.

Kritici zákona tvrdí, že ohrozí některé nemocnice a pacienty. Jeho zastánci naopak říkají, že zaručí dostupnou péči všem. Předloha počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Zbývající zařízení by se mohla rozhodnout, zda se z nich „neziskovky“ stanou. Nemocnice, které by se přeměnit nechtěly, by ze zdravotního pojištění dostávaly peníze jen za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli zaplatit. Podle kritiků normy takovým nemocnicím prakticky hrozí likvidace. Říkají, že rozhodnutí nemocnic by nebylo svobodné, ale vynucené. Soudí, že zákon povede ke znárodňování a ohrozí péči o pacienty.

Norma už několik měsíců vyvolává ostré spory hlavně mezi ministrem zdravotnictví Davidem Rathem a politiky ODS. Rath tvrdí, že zákon „zachraňuje síť nemocnic před neřízenou privatizací“. Nemocnice začaly na obchodní společnosti převádět kraje, v jejichž čele stojí většinou politici ODS. Podle místopředsedy strany Petra Nečase se hejtmani převáděním na obchodní společnosti snažili vypořádat s tím, že jim stát předal nemocnice s dluhy. ODS Ratha dlouhodobě obviňuje z toho, že se snaží zdravotnictví zcela ovládnout. Ministr říká, že v něm chce jen udělat pořádek. Zákon o neziskových nemocnicích rozděluje i zdravotnickou veřejnost. Soukromé nemocnice již dříve vyzvaly sněmovnu, aby normu nepřijímala. Lékařský odborový klub ji naopak podpořil.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!