Sněmovna má návrh, aby byly léky s pseudoefedrinem jen na recept

26. 10. 2009 8:55
přidejte názor
Autor: Redakce
Poslanci KDU-ČSL předložili sněmovně návrh, aby pseudoefedrinové léky byly k dostání pouze na lékařem předepsaný recept. Reagují tak na středeční uvolnění prodeje. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo už ve čtvrtek, že chce připravit novelu, která by opětovně umožnila evidenci lidí kupujících léky zneužitelné k výrobě pervitinu.


V úterý Úřadu pro ochranu osobních údajů nařídil osobní data uživatelů léků v evidenci zničit. Jeho rozhodnutí znamenalo i otevření prodeje bez registrace.

„Po rozhodnutí o likvidaci nezákonně shromažďovaných dat o pojištěncích z databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv nastala opět situace, kdy může dojít k nekontrolovanému nárůstu prodeje přípravků obsahujících pseudoefedrin a jejich masovému zneužívání pro výrobu drog,“ vysvětlil ČTK návrh, pod kterým je podepsán spolu se svými stranickými kolegy a zástupci ODS a ČSSD, lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Citoval přitom odhady odborníků, podle kterých až 80 procent těchto léků je zneužíváno pro výrobu pervitinu.

Aby byla novela zákona o návykových látkách přijata co nejdříve, navrhují její předkladatelé, aby byla projednána ve zrychleném režimu.

Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové je ale náprava možná pouze novelou zákona o léčivech, termín jejího předložení ale nechtěla ve čtvrtek v Senátu odhadovat s tím, že jde o „komplikovaný problém“.

Podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka po uvolnění výdeje léků na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem ve čtvrtek zaznamenaly lékárny nápor kupujících narkomanů. Spotřeba těchto léků přitom po květnovém omezení výdeje klesla v dalších měsících až o 75 procent.

Jurásková podotkla, že lékárníci budou nadále ověřovat totožnost kupujícího léky s pseudoefedrinem, přičemž mu nebudou moci prodat více než 30 tablet či sáčkům některého ze šesti přípravků.

Nebudou však již schopni dohledat, zda si dotyčný nezakoupil léky v podobném množství v jiné lékárně, dodala. Právě evidence kupujících, kterou má na starosti Státní úřad pro kontrolu léčiv, měla takovému zneužívání léků bránit.

Evidence, do které docházelo denně na 200.000 receptů, ale podle ochránců soukromí představovala databázi osobních a citlivých údajů, které by mohly být zneužity k zjištění, kdo jaké má choroby, kdo jaké bere léky.

Zájem o tato data by podle předsedy úřadu na ochranu soukromí Igora Němce mohly mít například farmaceutické firmy. Databáze byla podle Němce vedena v rozporu se zákonem.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?