Přejít na obsah

Sněmovna nedokončila debatu o zákazu kouření v restauracích

zpět
9.12.2015
cigarety, kouření
zvětšitcigarety, kouřeníZdroj: Shutterstock

cigarety, kouření | Zdroj: Shutterstock

 

Sněmovna nedokončila úvodní kolo projednávání návrhů na úplný zákaz kouření v restauracích, barech, vinárnách nebo v kavárnách a čajovnách. Kdy se poslanci k debatě vrátí, není jasné. V úterý trvala skoro pět hodin. Spolu s přestávkami pro kluby TOP 09 a Starostů a Úsvitu diskuse vyplnila celou dobu jednání.

Poslanci se k ničemu jinému nedostali. Schůze Sněmovny bude pokračovat ve středu, kdy mají poslanci schvalovat mimo jiné návrh státního rozpočtu pro příští rok.

Poslanci debatovali zároveň o vládní normě, která taky zakazuje prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zavádí i další opatření na omezení jejich spotřeby, a o užší předloze poslanců ANO. Jejich návrh se týká jen zákazu kouření v restauracích.

Obě předlohy budou už v závěru úvodního kola čelit návrhu ODS na zamítnutí. Je však pravděpodobnější, že zamíří k dalšímu posouzení do výborů.

V dnešní debatě vystoupili zastánci i odpůrci restrikcí. Stoupenci norem mluvili hlavně o potřebě chránit zdraví, kritici o omezení podnikání a svobod. Odpůrci poukazovali taky na rostoucí počet nekuřáckých restaurací a v případě vládního návrhu i na některé zvláštnosti až absurdity zákona. Jde třeba o pasáž, která zakazuje lidem opilým „namol“ vstupovat na vyjmenovaná místa.

Vládní návrh předpokládá, že stejné omezení jako pro tabákové výrobky bude platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Zapálit si je by nemělo být možné ani v kinech, divadlech, sportovních halách, školách, dopravních prostředcích, krytých nástupištích a přístřešcích na zastávkách.

Upravit se má rovněž prodej tabákových výrobků a alkoholu na internetu. Zákon bude vyžadovat jasné potvrzení, že zákazník je starší 18 let věku. Předloha předpokládá, že na nápojových lístcích bude muset být jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlacinější nápoj alkoholický ve stejném objemu, kterým bývá obvykle pivo. Provozovatelé by navíc nesli odpovědnost i za to, že se v jejich zařízeních zdržuje nezletilý pod vlivem alkoholu. Pokud by na diskotékách, v barech a v dalších provozovnách byly opilé děti, mohl by být podnik okamžitě na dva dny zavřen.

Ministerstvo zdravotnictví odhaduje pětiprocentní snížení spotřeby tabákových výrobků, rozpočet přijde na spotřební dani o 2,1 miliardy korun. Na druhou stranu se podle předkladatelů sníží náklady související se zdravotními a sociálními službami pro lidi, kteří užívají návykové látky, o 5,5 miliardy.

Předloha poslanců ANO zařazuje mezi místa, kde lidé nesmějí kouřit, vnitřní prostory veřejného stravování.

Proti zákazu kouření v restauracích protestuje Asociace hotelů a restaurací. „Úplný zákaz kouření v restauracích je přímým zásahem do principu svobody podnikání, protože majitelům gastronomických zařízení odnímá právo volby,“ uvedl prezident asociace Václav Stárek. Restauratéři si zatím mohou vybírat, zda se v jejich zařízení bude kouřit, případně musí zajistit oddělené prostory kuřácké a nekuřácké. Podle některých poslanců ale toto řešení nefunguje.

Naopak například prezidenti lékařské a lékárnické komory Milan Kubek a Lubomír Chudoba vyzvali poslance k podpoře zákona. „Nekuřácké vnitřní, někde i vnější veřejné prostory patří ke znakům vyspělosti státu,“ uvedli v otevřeném dopise.

Norma, kterou poslala vláda do Sněmovny v polovině roku, měla původně platit od ledna. Nyní se předpokládá, že pokud bude schválena, bude účinná od pololetí 2016. Předloha poslanců ANO leží v dolní komoře od července 2014.


Komentovat článek: Sněmovna nedokončila debatu o zákazu kouření v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné