Sněmovna obmění rady Všeobecné zdravotní pojišťovny

správní rada, dozorčí rada, křesla, zasedací místnost

Sněmovna obmění správní a dozorčí radu Všeobecné zdravotní pojišťovny. Do správní rady zamíří například exministři zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a Zuzana Roithová (KDU-ČSL), skončit mají mimo jiné exposlanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Boris Šťastný. V dozorčí radě má pojišťovnu kontrolovat třeba exministr Petr Bendl (ODS) a končící náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09), který je v ní nyní za vládu.

Ze 30 členů správní rady VZP volí Sněmovna 20, deset jmenuje vláda. Dozorčí rada má 13 členů, poslanci volí deset z nich, tři jmenuje kabinet. Poslanci se budou zabývat odvoláním 'svých' členů a volbou nových na únorové schůzi.

Ve správní radě zůstane skoro polovina nynějších členů. Patří k nim nominanti ČSSD Jiří Běhnounek, Jiří Koskuba a Jiří Krákora, KSČM Soňa Marková a Miroslav Opálka a TOP 09 Jiří Skalický. Širší obměna čeká poslaneckou část dozorčí rady, v níž mají zůstat Zdeněk Maršíček (za KSČM) a Josef Novotný (za ČSSD). Vedle Bendla zamíří do této rady taky například poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka.

Poslanecké kluby navrhly do obou rad přesný počet kandidátů. „Nebude tedy potřeba tajná volba, navrhneme, aby se hlasovalo veřejně pomocí hlasovacího zařízení,“ napsal ČTK šéf sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO 2011). Volba se uskuteční patrně v závěru schůze někdy před polovinou února.

Ohodnoťte tento článek!