Sněmovna odložila hlasování o dalších změnách ve zdravotnictví

Sněmovna v pátek odložila rozhodnutí o novele, která by znamenala další velké změny ve zdravotnictví. Předlohu, v níž jde mimo jiné o úlohu pojišťoven, smlouvy se zdravotníky a roli lékařské komory, poslanci vrátili do druhého čtení, a dostanou se k ní tedy asi nejdřív v březnu…

PRAHA –

Ministr zdravotnictví David Rath řekl, že Senát se teď zabýval jinou novelou, která se v některých bodech s touto střetává. Podle něj je proto nutné znovu se podívat na pozměňovací návrhy v předloze, kterou dnes poslanci odložili.

Dolní komora nyní podstatně mění podmínky fungování českého zdravotnictví hned v několika projednávaných zákonech. Občanští demokraté tvrdí, že Rath chce celé zdravotnictví zcela ovládnout, zatímco ministr říká, že se snaží co nejrychleji „opravovat ty největší nedostatky“ současného systému a udělat v něm pořádek.

Jednu zásadní novinku schválila dolní komora již ve středu, kdy hlasy ČSSD a KSČM podpořila zákon o neziskových nemocnicích. Také v případě odložené novely zákona o péči o zdraví lidu se zdá, že Rathem prosazované změny by mohli podpořit právě sociální demokraté spolu s komunisty.

Hlasování rozhodne například o tom, zda zákon nařídí pojišťovnám, aby s nemocnicemi uzavřely smlouvy na dobu neurčitou, a zda norma posílí roli lékařské komory při vyjednávání o cenách péče. Pojišťovnám by se podle jednoho z pozměňovacích návrhů také snížily provozní výdaje na dvě procenta z vybraného pojistného.

Nyní se ale zdá, že sněmovna bude o této novele hlasovat nejdřív v březnu. Je tedy otázka, zda parlament stihne její projednávání definitivně uzavřít do červnových voleb. Novelu totiž může vrátit Senát, později ji může vetovat i prezident.

To by zřejmě znamenalo dvě další hlasování ve sněmovně, kde mají většinu ČSSD a KSČM. Není jasné, zda by to poslanci do června stihli. Platí, že o návrzích novel a zákonů, které sněmovna nestačí uzavřít do voleb, už nová sněmovna po volbách nejedná. Rath ale v pátek řekl, že tuto novelu určitě neodepisuje.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Mailer

No zaplaťpánbůh za ty dary… náš pan lžiministr nepohrdne ani hlasy zločineckých zlodějů a vrahů? Hlavně když bude koryto jisté, že? Pane ministře (pane premiére), kdo nic nedělá nic nezkazí!

Ohodnoťte tento článek!