Sněmovna odložila jednání o kouření i antidiskriminačním zákoně

Titulní obrázek

Poslanci včera odložili projednání takzvaného protikuřáckého zákona a návrhu ČSSD na zrušení poplatků u lékaře. K oběma návrhům by se měla sněmovna dostat příští úterý. Z programu schůze poslanci úplně vyřadili antidiskriminační zákon. Jeho schvalování se tak zřejmě odsune až na březen…

Debatu o poplatcích ve zdravotnictví, omezení kouření a sociálnědemokratickém návrhu převést Úrazovou nemocnici ze státu na Brno sněmovna posunula kvůli nepřítomnosti ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), který se dnes pro nemoc omluvil.

Novelu takzvaného protikuřáckého zákona čeká druhé čtení. Ve hře je přitom i absolutní zákaz kouření v restauracích, který doporučil zdravotní výbor. Dnešní odklad druhého čtení znamená, že se poslanci ke schvalování této normy příští týden nedostanou. Návrh poslanců ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví čeká teprve první čtení. Již v této fázi se ale koalice zřejmě pokusí opoziční záměr zamítnout.

Poslanci dnes v programu schůze udělali i další změny. Úplně z něj vyřadili druhé a třetí čtení takzvaného antidiskriminačního zákona. Dolní komora jej tak bude schvalovat zřejmě až na své příští schůzi v březnu. Antidiskriminační zákon měla přitom ČR přijmout už při svém vstupu do EU. Je poslední členskou zemí, která normu proti nerovnému zacházení ještě nemá. Hrozí jí za to žaloba u Evropského soudního dvora a pokuta.

Ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) nedávno na zákonodárce apelovala, aby zákon schválili. Jinak podle ní Česku hrozí pokuta ve výši desítek tisíc eur. Podle poslance Marka Bendy (ODS) je před rozhodováním o zákoně ještě třeba vyřešit některé právní komplikace a rozpory. „Bylo by dobře ještě vytvořit jistý čas na hledání konsenzu,“ řekl. Norma má chránit před diskriminací kvůli věku, pohlaví, náboženskému přesvědčení, rase, etnickému původu, sexuální orientaci a zdravotnímu postižení.

Sněmovna si dnes také od ministra zahraničí Karla Schwarzenberga vyžádala informaci o jednání o budoucím statutu Kosova. Vyslechnout by ji měla ve středu odpoledne.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!