Sněmovna opět proti převodům nemocnic na obchodní společnosti

Sněmovna se ve středu opět postavila proti převádění krajských nemocnic na obchodní společnosti. Schválila novelu, která takové převody zakazuje do doby přijetí zákona o neziskových veřejných nemocnicích. O něm by poslanci měli rozhodnout asi v červnu, pak by ho posoudil Senát a prezident…

PRAHA –

Zákaz ve sněmovně znovu prosadili komunisté a sociální demokraté, pro bylo i několik lidovců a unionistů. Proti novele byla hlavně ODS. Předpis nyní míří do Senátu.

Jde o spor, který se ve sněmovně odehrál už poněkolikáté. Levice tvrdí, že zisky nemocnic by mohly po jejich přeměně na obchodní společnosti plynout do jiných oblastí.

Nemocnice by se prý mohly soustředit jen na lukrativní obory, čímž by byla

ohrožena dostupnost péče. Argumenty pravice a krajů se opírají o zkušenosti nemocnic, které již mají změnu za sebou a ekonomicky se jim daří, aniž se péče o pacienty zhoršila.

Levicovým poslancům se podařilo podobný zákaz, poněkud jinak formulovaný, už jednou prosadit. Prezident Václav Klaus ale normu vetoval a dolní komora ho pak nedokázala přehlasovat.

Spor o to, zda a v jakém rozsahu umožnit převádění nemocnic na obchodní společnosti, respektive jejich privatizaci, před loňskými krajskými volbami hýbal českou politickou scénou.

Kromě dílčího zákazu je ve sněmovně i komplexnější zákon, který předpokládá vznik sítě spádových nemocnic jako neziskových veřejných zdravotnických organizací.

Počítá s tím, že veřejná nemocnice bude v každém bývalém okrese. Podle autorů této připravované normy by tak mělo být zaručeno, že každý občan bude mít přístup k bezplatné zdravotní péči.

Návrh, který sněmovna schválila dnes, počítá s tím, že právě do přijetí tohoto zákona by byly převody zakázány. Schválená pasáž počítá také s tím, že na krajské nemocnice, které už obchodními společnostmi jsou, by do přijetí uvedeného zákona nemohl být prohlášen konkurz.

Když o zákazu poslanci jednali minule, chtěli ho zapracovat do zákona o hluku. Hejtmani a ODS naopak tehdy říkali, že považují takové omezení za protiústavní. ODS v té době uvedla, že pokud parlament zákon schválí, zváží stížnost k Ústavnímu soudu.

Tentokrát se tato problematika objevila v novele zákona o ochraně veřejného zdraví. Zákaz navrhl komunistický místopředseda sněmovny Vojtěch Filip.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!