Sněmovna rozhodne o spoluúčasti pacientů nejdříve příští týden

Poslanecká sněmovna dnes projednala vládní návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Kdo ji obhajoval a kdo byl proti? Co obsahuje?…

Poslanecká sněmovna dnes projednala ve druhém čtení vládní návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer tuto pouze „drobnou“ novelu zdůvodnil požadavky evropských institucí na transparentnost tvorby cen medicínských výrobků včetně „potravin pro zvláštní lékařské účely“. Novela proto má primárně sloužit k upřesnění pravidel rozhodování o úhradách léků a dalších speciálních přípravků. Dále se upřesňuje okruh osobních údajů, jež jsou shromažďovány v Centrálním registru pojištěnců při Všeobecné zdravotní pojišťovně. Během jednání sněmovny napadli komunističtí poslanci záměr MZ rozhodovat samostatně o seznamu hrazených léků i potravin s tím, že ministerstvo „dává větší prostor pro korupci ze strany lékárenských firem“, neboť bude vyloučena oponentura parlamentu k tvorbě tohoto seznamu. Komunisté dokonce podali návrh na zamítnutí novely. To však ostatní poslanci nepodpořili.

Eva Fischerová (ČSSD) na obhajobu novely uvedla, že díky iniciativě sněmovního zdravotního výboru došlo ke korekci původního návrhu MZ a léčivé přípravky včetně potravin budou součástí zákona o zdravotním pojištění jako jeho příloha. Milan Cabrnoch (ODS) dodatečně navrhl zrušení ustanovení, jímž se dnes zakazuje vybírat poplatky od pacientů v jakékoli souvislosti s poskytovanou „standardní“ péčí. Sněmovna o jeho návrhu však rozhodne pravděpodobně až příští týden, v rámci třetího čtení.

(boš)

Ohodnoťte tento článek!