Sněmovna schválila vyšší daňové zvýhodnění dárců krve

Dárci krve a kostní dřeně se zřejmě dočkají vyššího daňového zvýhodnění. Sněmovna včera ve zrychleném režimu schválila návrh poslanců TOP 09 a Starostů, aby si bezúplatní dárci mohli snížit daňový základ za jeden odběr krve až o 3000 korun místo nynějších 2000 korun.

Dárci kostní dřeně by si mohli nově odečíst 20.000 korun. Novelu zákona o daních z příjmů nyní dostane k posouzení Senát a poté k podpisu prezident. Jde už o druhý pokus skupiny poslanců toto zvýhodnění prosadit. Předchozí pokus předkladatelé v březnu stáhli. Důvodem bylo to, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) k němu chtěl předložit pozměňovací návrh na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů. Poslankyně Věra Kovářová (STAN, za TOP 09) tehdy uvedla, že nechce dopustit, aby se kvůli novele strhla ostrá politická mela plná faulů a osobních útoků.

Poslanci argumentují tím, že dvoutisícová částka za odběr krve pochází z roku 1996, kdy byla průměrná mzda 9825 korun. Nyní už podle nich nepůsobí motivačně. „Cílem našeho návrhu je pomoci lidem, kteří druhým lidem darují to nejcennější: krev nebo kostní dřeň,“ řekla poslankyně Kovářová.

Vláda nynější návrh před měsícem jednomyslně podpořila. Ve Sněmovně pro něj hlasovalo 104 ze 105 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo.

Ohodnoťte tento článek!